11. Uluslararası Bale festivali başladı
11. Uluslararası Bale Festivali Muğla Bodrum’da başladı. 7-21 Ağustos 2013 arasında Bodrum Belediyesi ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen bale festivalinin ilk gününde Hürrem Sultan balesi sahnelendi. Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman’ın tahta geçişinden başlayarak, adaleti ile Kanuni adını aldığı dönemi sahneye aktaran eser, Sultan Süleyman’ın seferlerini, zaferlerini ve Hürrem Sultan ile geçen saray yaşamını konu alıyor.

Festivale ilgi çok büyük. Ünlülerinde katıldığı festivalin açılış gösterisi Hürrem Sultan balesi ile gerçekleşti. Yaklaşık 3 bin izleyicinin katıldığı festivalde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Devlet Opera ve Balesi Müdürü Rengin Gökmen, eski bakanlardan İmran Aykut, dünyaca ünlü piyanist Gülsim Onay, ünlü oyuncu Oya Başar, ünlü oyuncu Erdal Özyağcılar ve eşi Güzin Özyağcılar, yeşilçam oyuncularından Filiz Akın ve modacı Uğurkan Erez de yer aldı.

Festivalin ikinci eseri olan Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin Dünya Dans Günü’nde bir prömiyerle sahnelere taşıdığı Bach Alla Turca, 10 ve 11 Ağustos tarihlerinde iki temsille seyirci karşısında olacak. Anjelika Akbar ve Mehmet Akatay’ın canlı performansları eşliğindeki temsilde, özel bir sürpriz olarak eski balerin Çağla Şikel de seyirci karşısına çıkacak.

14 Ağustos gecesi festival seyircisini Anadolu’nun arkaik dönemlerine götürecek iki perdelik “Amazonlar” eserinin koreografisi Nugzar Magalashvili’ye ait. 17 Ağustos gecesi, festivalin ilk yabancı misafir topluluğu Güney Kore’den Universal Ballet sahnede olacak. Festivalin son temsilinde ise dünyaca ünlü ve köklü bale topluluğu Sibirya Devlet Balesi, 20 ve 21 Ağustos tarihlerinde “Spartacus” adlı eseriyle seyirci karşısına çıkacak.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code