2017 yılı emekli maaş zammı belli oluyor… Enflasyon ne kadar oldu ve maaşlarımıza kaç TL zam gelecek?
Emeklinin gözü kulağı bugün belli olacak olan maaş zamlarında… Zira geçim koşulları gittikçe zorlaşıyor ve maaşlar yetmiyor artık. İşte bugün belli olacak olan enflasyon rakamları 2017 yılı itibariyle milyonlarca emekliye ne kadar zam verileceğini de belirleyecek bir bakıma…  Emeklilerin maaşı ne kadar olacak ve kaç TL zam gelecek? Hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin maaşı değişecek.

Emekliler, memurlar ve işçiler uzun süredir bugünü bekliyor… Zira Temmuz zamları bugün belli oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklayacağı ilk 6 aylık enflasyon verileri, maaşlarda yapılacak artışı ortaya koyacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz zammının oranını, memurlar ve memur emeklileri de enflasyon farkının oranını öğrenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammının oranını bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyecek. İlk 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de o kadar zam yapılacak. İlk 5 aylık enflasyona göre yüzde 6.18 zam göründü. Beklenti anketlerindeki yüzde 0.30’luk enflasyon tahmini gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 6.48 olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, aylık ödeme günlerinde bu orana göre artırılmış maaşlarını ceplerine koyacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise Temmuz’da yüzde 4 zamma ek olarak enflasyon farkı yansıtılacak. Enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkını gösterecek. İlk 6 aylık yüzde 6.48’lik enflasyon tahmini tutarsa, fark yüzde 3.48’i bulacak. Bu durumda memur emeklileri yüzde 4 zam + yüzde 3.48 enflasyon farkı alacak. Memur emeklileri, Temmuz maaşlarını bayram nedeniyle şimdiden cebine koydu. 3 Temmuz’da zam oranının belli olmasının ardından ay içerisinde çifte artışın getirdiği zam farkı ödenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise zamlı maaşlarını ayın 16’sı ile 28’i arasında alacak. Memurlara da zamlı maaşları 15 Temmuz’da ödenecek. Zam oranı yüzde 6.48 olarak gerçekleşirse, en düşük maaş 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 402 liradan bin 493 liraya, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda ise 827,62 liradan 881,25 liraya yükselecek. Taban maaş; Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 184 liradan bin 260 liraya, Bağ-Kur tarım emeklilerinde 932,23 liraya çıkacak.

(KAYNAK: MEDYA=

Like it? Share it!