ABD Başkan Yardımcısı Biden Fethullah Gülen’in iadesi konusunda bakın neler dedi
Screenshot_6ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslar için geldiği Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım’la Çankaya Köşkü’nde görüştükten sonra 2 taraf müşterek basın toplantısı yaptı ve sorulara cevap verdi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Biden Gülen’in iadesi hakkında şunları söyledi;

“Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin bu yoğun hükümetinizin ve türk halkının hisler vardır. Biz işbirliği yapıyoruz. Türk yetkililer işbirliği yapyıoruz. Uzmanlarımız şuanda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışyorlar. Delilleri ve belgeleri inceliyorlar. ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı bu şekilde Gülen’i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur.

ABD yasalarına göre ABD’nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle birşey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor.

Adalet bilerek bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk mileltinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle birşeye tolerans gösteremez.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code