Arkas Sanat Merkezi sanat severleri bekliyor
Arkas Sanat Merkezi, ’18 ve 19. Yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış’ başlıklı görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide prestijli müzelerden getirtilen 300 resim ve belge yer alıyor.

İzmir ’deki Arkas Sanat Merkezi, bugüne kadar açılan en kapsamlı İzmir sergisine ev sahipliği yapıyor. İzmir’e dair bugüne dek hiç sergilenmemiş pek çok eseri ziyaretçilerle buluşturan ‘18 ve 19. Yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış’ başlıklı sergi, gerek eser çeşitliliği, gerekse uluslararası işbirliği açısından İzmir’i bu kadar kapsamlı ele alan ilk büyük sergi.
arkas-sanatZira, 18 ve 19. yüzyılların İzmir’ini ziyaretçilere Batılı bir seyyahın gözünden sunmayı amaçlandığı sergi, Lucien Arkas’ın Koleksiyonu’nda yer alan eserlerin yanı sıra Louvre Müzesi, British Museum, Amsterdam Rijksmuseum, Bibliothèque nationale de France, Greenwich The National Maritime Museum, Ecole des Beaux-Arts Paris gibi dünyanın en önemli müzelerinden özel izinlerle ve ilk defa getirilen eserler nedeniyle hem İzmir hem de Türkiye adına bir prestiji temsil ediyor.

Küratörlüğünü Müjde Unustası ve Jean Luc Maeso’un yaptığı ve konunun uzmanlarından oluşan bir bilimsel komite tarafından yaklaşık iki senedir hazırlıkları devam eden serginin hikayesi, bir zamanlar Avrupa ’da ticaretin kalbi Marsilya’dan başlıyor. Ziyaretçileri Marsilya’dan yola çıkan bir gemiyle İzmir’e gelerek 18. ve 19. yüzyıllarda İzmir’i ziyaret eden bir seyyahın gözünden şehri tanıma fısatı bulacakları bir deneyim bekliyor.

Batılı Bir Bakış’ sergisi 29 Aralık’a kadar Alsancak’taki Arkas Sanat Merkezi’nde. Tel: 0232 464 66 00

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code