Artvin’in Şavşat ilçesi cittaslow ailesine katıldı
SAVSAT-3Türkiye’deki sakin şehirlerin sayısı Artvin’in Şavşat ilçesinin de katılımıyla 10 rakamına ulaştı.

Son olarak İtalya’da yapılan Cittaslow (Sakin Şehir) Genel Kurulu’nda Artvin’in Şavşat ilçesi de birliğe kabul edildi ve böylece Türkiye’deki cittaslow yerleşim alanlarının sayısı ona çıkmış oldu.

Birlik 2015 yılı genel kurulunu İtalya’nın Abbiategrasso kentinde düzenledi. Doğal olarak Türkiye’den de kalabalık bir heyet genel kurula katıldı. Heyette bulunanlar arasında Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı olan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halfeti Belediye Başkanı Mustafa Bayram, Perşembe Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar, Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Yenipazar temsilcisi Sevil Terzioğlu, Taraklı temsilcisi Şahin Akı, Halfeti temsilcisi Nihat Özdal, Perşembe temsilcisi Bülent Çakmak ve Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem vardı.

artvin-savsat-karagol-doga-harikasi-1006

ŞAVŞAT- KARAGÖL (B RESİM İİN TIKLA)

EXPO 2015 Milano fuar alanında düzenlenen toplantıda Şavşat’ın dosyası da yönetim merkezine merkeze teslim edildi. Şavşat Belediyesi de Abbiategrasso kentinde Annuciata eski manastırında yapılan toplantı neticesinde Şavşat’a Cittaslow sertifikası verildi.Belge bizzat Birliğin Genel Başkanı Stefano Pisani’nin tarafından Şavşat Kaymakamı Cemal Sarıoğlu ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e teslim edildi.

Konuyla ilgili olarak Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi;

“Türkiye’yi bundan altı yıl önce bir yerel kalkınma modeli olarak Cittaslow’la tanıştırdık. Türkiye’nin ilk üyesi olarak başlattığımız çalışmalarla ülkemizin bir sakin şehirler merkezi olabileceğini düşündük ve tüm bölgelere yaymak için çalışmalar yaptık. Türkiye’nin tüm bölgelerinden, en güzel kentlerinden çok sayıda başvuru aldık. Şimdi Artvin’in Şavşat ilçesinin üyeliğiyle sayımızı 10’a yükselttik. Şavşat, muhteşem coğrafyasıyla ülkemizin en görülmesi gereken şehirlerinden bir tanesi. Kendilerine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’de Seferihisar, Perşembe, Yalvaç, Taraklı, Gökçeada, Vize, Akyaka, Yenipazar, Halfeti ve Şavşat’la birlikte sayımız 10’a yükseldi. Sakin Şehirler olarak bir yandan ortak çalışmalarımız devam edecek, bir yandan da Anadolu’ya yayılması için sürdürdüğümüz çabalarımız devam edecek. Dünyada 75 üye ile İtalya en çok Cittaslow üyesi olan ülke. Türkiye, dünyada Cittaslow üyesi olan 32 ülke  arasında 10 üyeyle beşinci sırada”.

Editör
KAYNAK: Belediye

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code