Bademin inanılmaz faydalarını biliyor muydunuz?
Badem insan sağlığı için yararlıdır
Badem… Çoğumuz biliriz ama sanıyoruz ki bir çoğumuz da bu yemişi sıklıkla tüketmeyiz. Halbuki insan sağlığına en yararlı besin maddelerinden biridir, badem. Araştırmalara göre içinde “protein, demir ve kalsiyum ihtiva eden badem bakın nasıl katkılar yapabiliyor sağlımıza? Hiç şüphe yok ki ondan sonra siz de en yakın yemişçiye gidip badem tüketmeye başlayacaksınız.

EVET, KONUMUZ “BADEMİN FAYDALARI NELERDİR?”

Kişiyi tok tutma, kilo verme: İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır. Kişiyi tok tutar, bu nedenle ara öğünlerde 10-15 adet badem tüketilebilir. Çiğ, tuzsuz ve kavrulmamış olanı tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Zihin yorgunluğunu giderme: Badem, beden ve zihnin yorgunluğunu giderirken, böbrek, mesane ve üreme yollarındaki iltihapları da yok eder.

Safra taşlarının oluşumunu engelleme: Evet bademin böyle bir yararı da mevcut.

Kalp damar hastalıklarına karşı: İçeriğinde bulunan yağ asitleri ve enzimler kalp ve damar hastalıklardan korur. İyi ve kötü kolesterolün dengelenmesi için badem oldukça faydalıdır. Dengesiz kolesterolün oluşturduğu hastalıkları oluşturan kolesterolün düzenlenmesi hastalıklara yakalanma olasılığını oldukça azaltır. E vitamini açısından zengin olan badem antioksidan içerdiğinden kalp sağlığını önemli ölçüde korur. Magnezyum, folik asit bulunması kalp hastalıklarından bünyeyi korur ve arterlerde leke oluşumuna engel olur. Potasyum içeriğinden dolayı kan basıncını düzenleyen badem kan basıncında oluşan iniş çıkışların da engellenmesini sağlar.

Kemik sağlığı: Fosfor kemik sağlığının korunmasında önemli bir etkiye sahiptir. Yaşlanmayla birlikte artan kemik ağrılarının önlenmesinde ve dişlerin dayanıklılığını artırmada badem mutlaka günlük olarak tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemi: Alkali açısından zengin olan badem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücuda giren sağlıksız maddelerin atılımını sağlayan alkali içeriği vücudu olası hastalıklara karşı korur.

Cilt için yararları: Badem ile yapılan yağlar, badem sütleri cildi onarmada önemli bir yere sahip. Birçok nemlendirme ve temizleme ürünlerinde kullanılan badem günlük olarak tüketildiğinde cilt sağlığınızı korur.

Enerji verir: Riboflavin, manganez ve bakır içeren badem enerjinin artmasını sağlayarak kişinin daha aktif olmasına destek verir.

Kansere karşı birebir: Diyet lifi açısından zengin olan badem kolon kanserinin oluşmasını önler.

Şeker seviyesini dengeler: Yemeklerden sonra tüketilen badem insülin ve glikozun artmasını engellemeye yardımcı olur. Badem tüketerek şeker düzeyinizi sağlıklı seviyede tutabilirsiniz.

Kabızlığa karşı: Lif açısından zengin olan badem kabızlığın giderilmesinde etkili bir besindir. Araştırmalara göre günde 5 tane badem,  kabızlığın giderilmesi için yeterlidir.

Haydi hala ne duruyorsunuz?  Bundan sonra badem kullanıyoruz (yeteri miktarda tabii) 🙂

Like it? Share it!