Başkan Soyer yağış felaketinin ardından konuştu
Bu sabah erken saatlerde başlayan yağış Seferihisar ve civarında büyük zararlara neden oldu. Pek çok işyeri ve evi su bastı. Belediye tarafından kriz masası kuruldu ve önlemler alındı.

Yağışların ardından bir açıklama yapan Tunç Soyer:

“Öncelikle ilçemize geçmiş olsun dileklerimi ve derin üzüntümü iletmek istiyorum. Seferihisar Belediyesi olarak sabahın erken saatlerinden itibaren kurduğumuz kriz masasıyla su baskınlarına müdahale etmeye başladık. Bu felakete karşılık acil önlemleri almamıza ve tüm birimlerimizi harekete geçirmemize rağmen bazı durumların maalasef önüne geçilemedi. Su basan evlerin, işyerlerinin acısını paylaşıyor, bu olumsuzluklara engel olamadığımız için tek tek her birinden özür diliyorum. Felaketler üzerinden siyaset yapmayı yanlış buluyor, biz bu sorun hakkında da neleri yapabiliriz diye çalışıyoruz. Ama bilinmesi gereken bazı gerçekleri hatırlatmakta ve geçmişle yüzleşmekte de fayda var. Bugün belediye binası ve pazaryeri etrafını su bastı. Yirmi yıl önce ördek yüzen bataklığın üzerine belediye binası ve pazaryeri yaparsanız, gün gelir doğa bunun hesabını sorar. Karayolları ana arterleri yaparken menfezleri yapmazsa, suyu aktaramazsanız, Yıldız Evler Sitesi’ni su basar, kaderinize razı olursunuz.

seferihisar-yagmur-selİlçenin, ülkenin yönetiminde söz sahibi olanların “Ben yaptım oldu” anlayışı nedeniyle bugün bu felaketleri yaşamaktayız. Gerekli denetimler, raporlar alınmadan her yere bina dikemezsiniz. Bunu kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, bugünün mevcut pazaryerine yeraltı otoparkı yapmayı düşündük. Ama aldığımız, aldırdığımız bütün raporlar zeminin ve bu yerin uygun olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Biz de vazgeçtik. 

Her ne olursa olsun biz tüm belediye çalışanları ve büyükşehirin ekiplerini de dahil ederek, bu durumun üstesinden geleceğiz. İleride bu sorunların yaşanmaması adına bize yardımcı olmak isteyen, bizimle birlikte üzülen herkese kapımız açık olduğunu, sorumlu kurumların çözüm üretmesi için elimizden geleni yapacağımızı söylemek isterim.

Bu afetten mağdur olan tüm vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilene kadar 24 saat mesaide olacağız.” dedi.

 

Biz de sakinsehirseferihisar ekibi olarak, mağdur yurttaşlara geçmiş olsun diyoruz. Dileğimiz alt yapı çalışmalarının bir an önce başlatılması ve Seferihisar ve çevresinin bir an önce yağıştan, selden, depremden zarar görmesini engelleyici proje ve çalışmaların yürütülmesidir.

Bu yağışta bu duruma gelen Seferihisar çok şiddetli bir sel baskınında ne olur düşünmek bile istemiyoruz.

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code