Bayram ola.. İyilikler getire.. :)
Bugün yine bir bayram..

İki önemli dini bayramımızdan biri; Kurban Bayramı..

Gönül arzu ederdi ki, bu bayrama ulus olarak “sevgi ve kardeşlik” havası içinde girelim.. Ama hepimiz biliyoruz ki maalesef öyle bir hava estirilmiyor ülkemizde..

Kamplaşma gani.. Hem de en üst yöneticilerimiz tarafından bile maalesef ha bire tetiklenmeye devam ediyor; “Onlar, bizler, sizler vesaire..” diye..

BAYRAMLARVe maalesef kutsal dinimizin şemsiyesi altına sığdırılmaya çalışılıyor birçok üzücü ve nefret dolu girişim..

Örneğin, nedir bu Alevi düşmanlığı? Hangi vicdanı olan bir insan bunu onaylayabilir ve böyle zalimce bir davranış biçimine izin verebilir ki? İnsan kılığında yaratıklar adamın kalbini çıkarıp yiyerek kameralar önünde gösteri yapıyor.. Ait olduğu dinin propagandasını yapıyor aklınca zalim..

Ülkemizde de ciddi şekilde bir algı yaratıldı epeyi bir süredir; Hükümet (daha doğrusu AKP) sünni olduğundan, kendisinin de ait olduğu bu kesimi asıl olarak görüp, Alevi gibi diğer mezhepleri dışlıyor diye. Halbuki, Sünni de, Alevi de hatta Şii de velhasıl hepsi Müslüman değil midir? Nedir bu “illa ki kendi inancını dayatma” gayreti?

Sen adamın, kalbini çıkar ye, kafasını kör bıçakla kes.. Ondan sonra bunu Allah adına yapıyorum de.. İnsan olanın buna inanması mümkün mü? İşte onun içindir ki zaten İslam alemi dışında da büyük antipatiye neden oluyor böyle hunharca davranışlar, kampanyalar..

En azından beklenir ki bizim değerli yöneticilerimiz bunun “layıkıyla” farkına varırlar da bu tip bölücü, ayrıştırıcı davranışları adeta görmezlikten gelmeye son verip, engel olmak için ellerinden geleni yaparlar.. Bu yöndeki iyi niyetlerini göstermek üzere atabilecekleri en kolay, en etkili adımlardan biri de “cem evlerini en kısa sürede resmi ibadethaneler olarak kabul edip” camilerin yararlandığı olanakları onlara da sunmak olacaktır, görüşümüzce…

Umut edelim ki, bu bayramlar insanların olağan ve rutin kurban kesip, birbirlerine şeker ikram etme merasimleri yanında bu tip son derece önemli, hayati konuları da idrak edip çözüm geliştirmeyi akıllarına getirmeye vesile ola…

İşte o zaman yukarıdaki tasvir resimde görüldüğü gibi çocukluğumuzdaki bayramlar gerçek anlamda geri gelir ve halk (millet, pek sevilen bir ifade ile) hakiki manada birbiriyle kucaklaşır.. “Alevi mi, Sünni mi, Şii mi?” diye bakmadan…

Ne diyelim? En güzel “Allah ıslah etsin” yakışıyor bizce.. Hem de hepimizi 🙂

Akarca – Seferihisar’dan Sevgilerle

15.10.2013
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code