Belediyeden proje: Her kadına 25 keçi 1 teke

by Bilgi Akkuş Hunca | Pazar, Eyl 15, 2013 | 67 viewsSeferihisar Belediyesi gerçekten de örnek bir çalışma sergileyerek durmaksızın yeni projelere imza atmaya deam ediyor.

Bu sefer de Koyun Keçi Birliği’ile gücünü birleştiren belediye hayvancılık yapmak isteyen köylü kadınlara ilk iki yıl geri ödemesiz verilecek “25 keçi ve bir teke” projesini hayata geçiriyor.

Günlerdir merakla beklenen ve Seferihisar’da üçüncü kez düzenlenen Koyun-Keçi Panayırı Kapalı Türkiye’nin 81 ilinden katılımıyla 14 Eylül 2013 tarihinde Pazaryeri’nde başladı.

KOYUN KEÇİ PANAYIRI

KOYUN KEÇİ PANAYIRI

Çeşitli bölgeler ve farklı ırklardan küçükbaş hayvan sahiplerinin sektör temsilcilerinin buluştuğu panayırda Damızlık Küçükbaş Hayvan Pazarı’nda alıcı ve satıcılar bir araya geldi. İzmir il ve ilçelerinden gelen yetiştiricilerin hayvanları ırk özelliklerine, verimlilikleri ve görsel güzelliklerine göre uzman jüri tarafından değerlendirilecek. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödül verilecek.

Bu arada belediyemiz bu yıl büyük bir sürpriz yaparak Koyun Keçi Birliği ile birlikte gerçekleştireceği  “hayvancılık yapmak isteyen köylü kadınlara ilk iki yıl geri ödemesiz verilecek 25 keçi ve bir teke” projesini açıkladı.

Kadın Girişimci Saanen Yetiştirici Projesi’yle (KAGİSAP) ilgili açıklamayı Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Başkan Soyer; “Ulamış Mahallesi’nde yaşayan Tülün Esenli’ye verilen keçilerle başlayan projeyle ilgili şunları söyledi:

“Seferihisar Belediyesi ve Koyun Keçi Birliği’yle birlikte bir projeye imza atıyoruz. Ulamış Köyü’nden bir arkadaşımıza 25 keçi ve bir teke hediye ediyoruz. İkinci tekeyi de birliğimiz hediye ediyor. Ayda  bin- bin 500 Lira arası gelir elde edecek. İlk iki yıl geri dönüş istemiyoruz. Ondan sonraki 5 sene içerisinde de yavaş yavaş ödemeye başlayacaklar. Ödeme keçilerin iadesi şeklinde de olabilecek.Tabi bu arada ekmeğini büyütmüş, işin sürdürebilirliğini sağlamış olacak.”

Projenin birinci hedefinin maddi durumu iyi olmayan ev kadınlara yönelik istihdam yaratmak olduğunun altını çizen Başkan Soyer, projenin ikinci amacını da Türkiye’de en çok keçi sütünün yetiştirildiği yer olan Seferihisar’da, keçi sütü üretimini arttırmak ve bu konuda markalaşma olduğunu açıkladı. Seferihisar 17 Bin 14 keçi ve bir milyon 328 Bin Litre sütüyle Türkiye’de birinci sırada bulunuyor.

15.09.2013
Editör / Kaynak: Seferihisar Belediyesi

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code