“Bildiğimiz Keçe” sergisi devam ediyor
Seferihisar’da yaşayan ve keçe sanatını burada icra edip, atelyesinde kurslar veren Ayfer Güleç’in 4 Mart’ta Türkan Saylan Sanat Kültür Merkezi’nde açılan sergisi devam ediyor. 14 Mart’a kadar sürecek olan sergide yün, pamuklu ve ipekli kumaş kullanarak, hiç dikiş yapmadan hazırlanan özgün tasarımları yer alıyor.

Keçe sanatkarlığında 22 yılı geride bırakan, 40’ın üzerinde resim sergisi açan ressam Ayfer Güleç, Seferihisar’da çam ve zeytin ağaçlarının, denizle bir arada olduğu doğa ile iç içe bir ortamda yaşamını sürdürüyor.

ayfer-gulec

Keçenin minimalist yani ‘azla yetinen’ yaşam biçiminin en önemli tanıklarından biri olduğunu söyleyen sanatçı Ayfer Güleç, bu sanatla yapılan ürünlerin çevreci, teknoloji gerektirmeyen, dünyaya teknolojik atık bırakmayan göçer kültürün kıymetlisi ürünler olduğunu dile getirdi.

“Keçe, Neolitik Dönem’den beri hiçbir değişiklik göstermeden bu güne ulaşan kültürel bir değerimiz” diyen Güleç, dikişsiz kırkyama adını verdiği tasarımlarına ilişkin şunları söyledi:

“Kırkyama kültürü analarımızın yoktan var etme, olanı dönüştürme ve estetik kaygılarını, bulabildiği malzemelerle hem işlevsel hem sanatsal ürünlere dönüştürme becerisinin bir göstergesi. Yani kısaca hem eski hem yeni diye tanımlayabiliriz.Farklı kültürlerden ve yaşanmışlıklardan izler taşıyan kum

aş parçaları bir araya geldiğinde; kem gözlere karşı kalkan görevi gördüğüne inanılıyor. Yani nazard

an koruyor. Ekolojik moda akımını, organik malzemelerin modern tasarımlarda kullanımı diye düşünebiliriz. Sergimde yün, pamuklu ve ipekli kumaşları, kaybolmaya yüz tutan el sanatımız keçe yapım tekniği ile birleştiren uygulamalar yer alıyor. Bu çalışmalarda dikiş hiç kullanılmıyor.”

Keçe sanatçılarına tarih boyunca birleştirip kaynaştırdıkları için “sufi” dendiğini de anımsatan Ayfer Güleç, “Ben de analarımızın yüzyıllardır yaptıkları fedakarlık ve görenek öğretilerini gelecek nesillere göstermek , farkındalık yaratmak istedim.Toplumsal barışın yapı taşı annelerimizin baş örtüsü fularları eskimiş anıları olan atamadığı özel kumaşları yan yana getirerek birleştirip, kaynaştırdım. Tıpkı bu toprakların, ülkenin renkleri, güzellikleri gibi” diye konuştu.

Zanaatı sanata dönüştüren Ayfer Güleç’i çalışmalarından ve güzel yüreğinden dolayı tebrik ediyoruz.

B.A.H

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code