Biraz da müzik: The Beatles.. Gelmiş geçmiş en büyük gerçek “müzik fenomeni” grup

by Bilgi Akkuş Hunca | Cumartesi, Ağu 13, 2016 | 136 viewsSayfalarımızda çok çeşitli konularda yazıp hayatın her türlü renklerine değinmek istiyoruz, siz de tahmin edersiniz… Zira SAKINSEHIRSEFERIHISAR.com sitesi yörenin en iddialı web sayfalarından biri olma hedefiyle yola çıktı. Onun için de yalnızca Seferihisar haberleri ve bu yöreyle ilgili içerik değil, insan ve birey olarak çok çoğumuzu ilgilendirecek çok farklı metinleri de burada paylaşacağız şüphesiz ki.. İşte bunlardan biri de özellikle müzik denilen ve çoğumuzun içini titreten sanata aşık olanlar ve hele hele 1960 ları yaşamış veya iyi incelemiş olanlar için olmazsa olmaz bir grupla ilgili bir yazı.

Bu yazıyı bir başka siteden (kardeş) tabii ki izinli olarak alıyor ve burada paylaşıyoruz.. Lütfen okumanızı rica ediyoruz ki bilenler için güzel bir nostalji olsun ama esas bilmeyen veya yakından ilgilenmemiş olan varsa onlar için de gerçek küçük bir bilgi hazinesi olmuş olsun…

BEATLES
Gelmiş geçmiş en büyük müzik FENOMENİ .. The BEATLES..

Neden mi böyle düşünüyorum?

Çünkü bu 4 adam 18 li yaşlarında bütün dünyayı değiştirdiler..

Resmen salladılar dünyayı.. Zangır zangır hem de..

U2 mu tuu hepsni lütfen geçiniz bir kalemde..

Yaptıkları şey gerçekten de bir devrimdi popüler müzikte..

Kendilerinden önceki sanatçılardan (gerçek sanatçı) aldıklarını kendi akıl ve ruhlarındaki ile bir potada eriten bu dört genç dünyaya hiç de tanıdık olmayan yepyeni bir tarz sundular..

Popüler desen değil, Amerikan rock desen değil.. Cliff Richard, Elvis Prestley tarzı desen değil.. Ama içinde hepsinden ve fakat en çok da kendilerinden olan bir tarz.. İşte ona BEATLES müziği dendi..

Yüzlerce (nerdeyse binlerce) şarkı çıktı bu müzik dehalarından .. Hakkı teslim etmek gerekirse en çok Paul Mc Cartney ve John Lennon’dan .. Tabii ki George Harrison’un da muazzam katkılarıyla..

Paul hala şarkı yazıyor.. Adam durmadı bir türlü.. Eminiz, John’ da yaşasaydı yazmaya devam ediyor olurdu.. ve keza George’ da..

Bugün “OT” gibi şarkıları müzik diye insanlara dayamaya çalışan, bu nesli gerçekten de melodi yoksunu haline getiren sözde prodüktörler ve müzisyenlere (acaba) yazıklar olsun…

Gençlere tavsiyemiz o ki, mutlaka Beatles dinlesinler (Youtube’da istediğiniz kadar).. O altyapıyı almayan müzisyenden müzisyen olmaz.. İnanın ki olmaz..

Birkaç örnek vermek gerekirse şu anda Türkiye’nin en özel “yaratıcı” müzisyenleri olan Bülent Ortaçgil, Fuat Güner, Mazhar Alanson vs.. hep Beatles müziği ile büyüdüler.. Serpildiler.. Bir okul gibi.. Onun içindir ki çok özel şeyler yapıyorlar.. ve başkaları yanlarına yaklaşamıyor kalite olarak..

Lütfen aşağıdaki Beatles şarkısını dinleyin.. Klasik şarkı formatında çalınan.. Bunun bildiğimiz en meşhur klasiklerden ne eksikliği var? Ama fazlalığı muhteşem melodisi…”

PAUL MC CARTNEY CANLI SÖYLÜYOR BU VİDEODA

Like it? Share it!