Boğaziçi’nde yeni inşa edilen 3. Köprünün otomobiller için geçiş ücretinin üç dolar artı kdv olacağı söyleniyor

by Bilgi Akkuş Hunca | Pazar, Ağu 14, 2016 | 55 viewsyavuz-kopruYapımı uğruna İstanbul’un kuzeyinde büyük bir doğa katliamına neden olan, ismi ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ olarak duyurulan üçüncü köprü için otomobillerden geçiş ücreti olarak üç dolar+KDV alınacağı açıklandı.

Sabah gazetesine konuşan Bakan Arslan’ın açıkladığı geçiş ücreti, diğer iki köprüden kat be kat daha pahalı zira diğer köprüler için otomobillerden geçiş ücreti olarak 4 TL 75 kuruş alınıyor.

Arslan, 26 Ağustos’ta açılacak olan üçüncü köprünün yanı sıra, 257 km’lik Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin de 2018 yılında tamamlanacağını söyledi. Arslan, köprüyü de içeren otoyolu projesinin devamı olan 169 kilometre uzunluğundaki Kurtköy- Akyazı ve 88 kilometre uzunluğundaki Kınalı-Odayeri kesimlerinde çalışmalara başlanıldığını kaydetti.

Ulaştırma Bakanı, köprünün demiryolu taşımacılığına da katkı sağlayacağını savunarak şöyle konuştu: “Şimdiden kapasitesinin iki kat üzerinde trafiğe maruz kalmakta olan mevcut iki boğaz köprüsünün de yükünü çekecek. Köprüden geçecek olan demiryolu sayesinde de bu proje tamamlandığında Edirne’den İzmit’e kadar kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılabilecek. Köprüyle birlikte yılda yaklaşık 1 milyar 450 milyon doları enerji, 335 milyon doları işgücü kaybı olmak üzere 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın da önüne geçilecek.”

Kaynak: medya

Like it? Share it!