Boyoz Festivalı yapılıyor… İzmir mutfağının en güzel lezzetlerinden birinin festivaline bekleniyorsunuz
alsancak-dostlar-firini
Boyoz 1492’de Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katıldığı bilinen ve İzmir’in damak tadı ile özdeşleşmiş, çörek/börek benzeri mayasız bir hamur işidir. Özellikle yörede sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Boyoz, İspanyolca yazılışıyla bollos, “küçük somun” anlamına gelen bollo sözcüğünün çoğuludur. Boyozun ilk çıkışının “atık hamur malzemesinin değerlendirilmesi” ile olduğu söylenir. Bir de işin ilginç yönü şudur ki, İzmir dışında hiçbir şehirde ticari olarak piyasaya sunulmadığından İzmir’in böreği olarak kabul görmüştür. Sanıldığına göre, İzmir’de ilk boyozu Boyozcu Avram Usta yapmış, o öldükten sonra İzmir’de boyozlar “Avram Usta’nın boyozu” adı altında satılmıştır.

Boyoz nasıl yapılır: Öncelikle hamur yoğrulup top şeklinde 2-3 saat tavada dinlendirilir. Daha sonra elle tabak genişliğinde açılıp bir süre daha dinlendirilen hamur, daha sonra yine elle sallanır ve tekrar açılır ve rulo yapılıp 1-2 saat daha dinlendirilir. Kulak memesi kıvamında kopma noktasına geldiğinde tavalara sıralanır ve küçük toplar halinde kesilerek yarım saat ile bir saat arasında nebati yağ içinde bekletilir. Çok yüksek ateşte tepsi ile fırınlanmadan önce kat kat, ipince açılmış olan milföy yufkanın arasına içlik malzemesi (peynir, ıspanak vs.) konur. Ticari satılan boyozlar boş olarak yapılırsa da gerçek boyoz boş yapılmaz. Hamurun özelliği un, çiçek yağı ve tahin karışımı ve tuzlu olmasıdır (çeşitli kaynaklara göre).

boyozİşte şimdi İzmir’de bir BOYOZ FESTİVALİ yapılıyor. Tarih ise 11 Kasım – 13 Kasım – Etkinliği düzenleyen Alsancak Dostlar Fırını Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 120 Alsancak, 35220 İzmir

Artık birçok İzmirli bu mekana akın eder eminiz, bu özel lezzeti bol bol tadabilmek için

Like it? Share it!