Bugün 30 Ağustos… Türk Milletinin “ZAFER BAYRAMI”.. Hepimize kutlu olsun
Screenshot_8
30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramımız Türk milletine kutlu olsun. Bu muharebe Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla anılır. Bu çarpışmanın kazanılmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

30 Ağustos tarihi sembolik olarak ülke topraklarımızın geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’un Dumlupınar ilçesine bağlı Çal köyü yakınlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımı ile Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun…

NOT: Bu arada sakin şehir Seferihisar’da da akşam 21:00 den itibaren bando eşliğinde kutlamalar yapılacak. Mekan Sığacık Kaleiçi olarak bildirilmiş bulunuyor.

Like it? Share it!