Bugün “Dünya kalp Günü”.. Özellikle bugün kimsenin kalbini kırmamaya özen gösterin

by Bilgi Akkuş Hunca | Perşembe, Eyl 29, 2016 | 64 viewsfatih-bilgi-smileÖncelikle “Dünya Kalp Günü” olması dolayısıyla alakalı bir anekdot ile başlayalım izninizle.

Sabah telefon çaldı..

Oğlunu ziyaret sebebiyle evinden farklı bir şehirde olan kadın telefonu açtı..  Hattın öbür ucunda “sevgili” kocası vardı..

Adam “Günaydın sevgilim nasılsın? Senden minik bir ricam var lütfen olabilir mi?” dedi..

Kadın “Söyle lütfen canım” dedi, bir taraftan da düşünürken “Allah Allah sabah sabah bu erken saatte ne ricası acaba?” diye..

Adam devam etti; “Bebeğim, acaba benim kalbim sağlıklı mı? Bir sıkıntı yoktur inşallah değil mi?”

Kadın biraz da şaşkınlıkla yanıtladı; “Güzel sevgilim inşallah öyledir ben şu anda nereden bilebilirim ki?”

Adam “Bir bakıversen sevgilim” diye devam etti kadının şaşkınlığı devam ederken…
“Bilmiyor musun bebeğim.. BENİM KALBİM SENDE DEĞİL Mİ? Bir bakıver lütfen”

İşte o anda “”DİNNNKK” diye bir ses geldi.. JETON DÜŞMÜŞTÜ 🙂

(Siz bu kısmı yalnızca fıkra zannetmeye devam edin, bizce bir mahzuru yok ama hani derler ya “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye, işte onun gibi birşey)

Şaka bir yana bugün Dünya Kalp Günü.. Bu gün Dünya Kalp Federasyonu tarafından dünyanın kardiyovaküler hastalıklar (KVH) konusundaki en büyük küresel bilinçlendirme platformu olarak kullanılıyor. 100’ü aşkın ülkede 200’den fazla üye kuruluşla işbirliği içinde, dünyada KVH’lere bağlı erken ölümler 2025 yılına kadar %25 oranında azaltılmak isteniyor, yani hedef bu.

Türkiye’de de Türk Kalp Vakfı, Dünya Kalp Federasyonu’nun  resmi üyesi olarak ülke genelinde yaptığı “Kalp damar hastalıklarına karşı farkındalık yaratma” çalışmalarını sürdüriyor

Tüm üye ülkelerle aynı anda 29 Eylül’de organize edilecek Dünya Kalp Gününde bu yıl Türk Kalp Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Davutpaşa Kampüsünde, Beden Eğitimi Bölümü Kapalı Spor Salonu’nda, süpriz ünlü sanatçı ve sporcuların da katılımıyla gerçekleşecek “Korfbol” gösteri maçı ile organize ediyor…

Lütfen birbirimizin kalbini kırmayalım 🙂

Tabii şaka bir yana kalbimizin sağlığını gözetmek için yapılacaklar belli, en başta sigara ve yağlı yiyecekleri spor vs olmak üzere.. Elimizden geldiğince bunlara riayet edelim. 500 yıl yaşayacak halimiz yok doğal olarak (en azından şimdilik) ama sağlıklı yaşayalım..

Kalpten  sevgilerle

Like it? Share it!