Çarşı-Pazar: Seferihisar’da gıda maddelerini nereden almalı? Toptancı var mı?

SEFERİHİSAR‘da birçok market, gıda perakendecisi ve hatta Migros, Tansaş ve Kibarım vs gibi zincir market şubeleri bile var.. Bu bakımdan bilhassa gıda alışverişinde oldukça çeşitli tercih olanağına sahip burada yaşayan vatandaşlar… Çarşı-pazar fiyatları genellikle büyük şehirlere göre oldukça avantajlı.. Bilhassa İstanbul gibi büyük şehirlere kıyasla..

Seferihisar çarşı içinde toptan gıda satışı yapan 1 perakendeci de var (Eneser Gıda)  ve burada çok çeşitli temel ihtiyaç ve diğer gıdalar mevcut.. Fakat fiyatlara baktığımızda hiç de öyle toptancıdan alıyormuş gibi bir fark görülmüyor genellikle. Yani diğer süpermarketlerden daha ucuz olduğunu söylemek pek olası değil sanırız.

Diğer taraftan marketlerin “UCUZLUK” günlerini takip etmekte fayda var. Örneğin, KİBARIM MARKET her Çarşamba “HALK GÜNÜ” yapıyor. Özellikle sebze fiyatları bayağı avantajlı oluyor o zaman.

Zaten Cuma günleri Seferihisar’ın HALK PAZARI günü ve belediyenin orada bayağı büyük bir pazar kuruluyor. Bazı hanımlar özellikle taze diye sebze meyveyi buradan almayı tercih ediyorlar ama esnaf ayrı bir alem. Kendi kafasına göre takılıp çürük çarık malları da araya sıkıştırıveriyor. Yani, genellikle seçmenize izin yok. O takdirde bazıları da (bizim gibi) “Sinirim bozulacağına, gider örneğin Kibarım’dan alırım, gönlümce seçerim… Üstelik de fiyatlar da çok farklı değil” diye düşünüp pazarın önünden bile geçmiyor.

Bu arada Salı günleri de doğal sebze vs pazarı kuruluyor, yine Belediye’nin orada. Yerel üreticiler gelip kendi ürünlerini satıyorlar ve diğer esnafa göre halkla ilişkileri çok daha uyumlu. Ürünler de tavsiye edilir.

Şüphesiz ki, MİGROS, BİM, ŞOK ve 101 gibi marketler de zaman zaman yaptıkları indirimler ile tüketiciye avantaj sağlıyorlar. Bunları da takip etmekte fayda var. (10.09.2013)

Editör

(GÜNCELLEME: 17 EKİM 2017)

 

Like it? Share it!