Cerablus Işid’den geri alındı.. İlçe Özgür Suriye Ordusu kontrolünde
CERABLUS-OSOIşid’e karşı yürütülen operasyon tam gaz devam ediyor. Öyle anlaşılıyor ki müttefik güçler terör örgütünün kökünü kazımaya kararlı Suriye topraklarından. Son haberlere göre ise Cerablus müttefik güçlerin eline geçmiş bulunuyor.

IŞİD’in kontrolündeki Cerablus’a obüs ve F-16 harekatının ardından TSK’ye ait zırhlı birlikler de sınırı geçerek IŞİD Cerablus mevzilerini bombalamaya başladı. Zırhlı birliklerin operasyonuyla Keklice bölgesi IŞİD’den arındırıldı. IŞİD militanlarının bölgeden kaçtığı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu sabah Suriye’ye başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ harekatında savaş uçakları ve topçu atışlarıyla belirlenen hedefleri vurup tank birliklerinin girişinin ardından, Cerablus’un batısındaki Keklice, Kıvırcık, Elvaniye ve Güğüncük köylerinde denetim TSK’yle birlikte ilerleyen ÖSO militanlarının eline geçti.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri de köyleri ele geçirdikten sora Cerablus’a yürüdü. ÖSO askerleri akşam saatlerine kadar Cerablus’taki tüm resmi kurumları ele geçirerek ilçenin tamamında kontrolü sağladı.

Cerablus’a girdiklerinde boş sokaklarla karşılaşan ÖSO askerleri, IŞİD’lilerin ilçeyi terk ederken patlayıcı tuzaklamış olabileceği ihtimaline karşı evleri ve stratejik yerleri tek tek kontrol etmeye başladı.

Cerablus’un boşaltılmasına karşılık, ilçenin birkaç kilometre doğusundaki Membiç yolu üzerindeki bölgede akşam saatlerine doğru silah sesleri gelmeye başladı. Bu bölgede ÖSO askerleriyle İŞID’liler arasında çatışmalar olduğu belirtildi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code