Çeşme Belediyesinden turizm için müthiş önlem
Çeşme Belediyesi çevre güzelleştirme için çok ilginç bir taktik geliştirdi. Vatandaşın çevreye katkısını arttırmak için belediye “ağaç dikmeyene elektrik, su yok” uygulaması başlattı.

Böylece ilçenin yeşil kalabilmesi için belediyenin belirlediği imar kuralları gereği, ilçede yeni yapılan her evin oturma raporu alabilmek, elektrik, su ve kanalizasyon bağlatabilmek için “ağaç dikme şartı”nı yerine getirmesi gerekiyor.

ÇEŞME AĞAÇ VE EVLER

ÇEŞME AĞAÇ VE EVLER

Mevcut duruma göre ve ilçede 20 yıldır uygulanan imar kuralları gereğince evler bin metrekare olarak belirlenmiş parselde sadece yüzde 25 inşaat yoğunluğu ile yapılıyor. Dolayısıyla her ve bahçeye sahip olmuş oluyor ve ağaç dikmeyen de elektrik, su hizmeti alamıyor.

Belediye yetkililerinin ifadesine göre İmar Müdürlüğü ekiplerinin oturma raporu almak isteyen evlerde “ağaç denetimi”ni yapmaya devam ediyor ve bahçelerin toplam alanı ve ağaç sayısının da kontrol ediliyor. Buna göre “belirlenen sayıda fidanı dikmemiş evlere” oturma raporu verilmiyor.

Yine ifade edildiğine göre bir ev için dikilen ağaç sayısı 20’ye ulaşıyor ve “Çeşme’de zemin+1 kattan daha yüksek evlere müsaade verilmiyor. Evler genellikle ağaç yüksekliğinde olup dikilen fidanlar birkaç yıl içinde yükselerek bu şekilde binayı örtüyor.

Ayrıca bununla da kalmıyor iş; Gerekli “ağaç şartı” için de bir standart belirlenmiş durumda ve her ağaç kabul edilmiyor.

Örneğin, bahçe çiti işlevinde kullanılan, limon selvi, süs bitkileri ve çalı türevindeki ağaçların ruhsat için geçerli olmadığı belirtiliyor.

21.10.2013
Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code