CHP’den Ak Parti’ye Işid’ile samimi mücadele çağrısı
Screenshot_8Şimdi başlığı okuyunca bir önceki Başbakan Davutoğlu’nun, hani şu Ortadoğu bataklığında neredeyse batmamıza neden olan müthiş derin stratejistin Işid daha yeni palazlanmaya başladığında onları tarif ederken sarf ettiği sözler aklımıza geliveriyor hemencecik; “Işid’mi, onlar bir grup öfkeli gençler canım” filan tarzından bir “incileme”..

İşin ilginç tarafı bu vahşi ve zalim örgüt bunca katliamlara imza attıktan sonra bile halen de bunları samimi olarak “lanetleyemeyen” birçok AKP üyesi olduğunu görüyoruz, esefle..

MYK gündemine dair basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Böke bugünkü konuşmasında yukarıda belirtilen hususa da önemle temas etti. Böke basın toplantısında şunları paylaştı;

“CHP olarak bugün yaşanan her şeyi büyük bir endişe ile izliyoruz. Sabaha karşı başlayan sınır ötesi harekatta Suriye’ye giriş yapmış olan askerlerimiz, evlatlarımız sağ salim vatanlarına bir an önce geri dönsünler temennisindeyiz. Hükümet, Suriye’ye gitmiş olan evlatlarımızın, kıymeti var ise, bu kez uyarılarımızı ciddiye almalı. Türkiye bir yol ayrımında. Aldatıldık diye diye halkı aldatmaya devam edilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin yanan yangına döktüğü benzin sonucunda o alevler Türkiye’ye sıçramazdı. Siyasi irade Irak Şam İslam Devleti adıyla kurulan ismini dahi telaffuz edemiyor. Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen Türkiye’de at koşturuyorlar”.

Terör saldırılarına ilişkin Böke, “Şehit haberleri kalbimizi parçalayarak gelmeye devam ediyor” diyerek, Cerablus’a harekatına ilişkin, “CHP olarak bugün yaşanan her şeyi büyük bir endişe ile izliyoruz. Sabaha karşı başlayan sınır ötesi harekatta Suriye’ye giriş yapmış olan askerlerimiz, evlatlarımız sağ salim vatanlarına bir an önce geri dönsünler temennisindeyiz. IŞİD bölge ve Türkiye için en önemli tehdit unsurlarından bir olmaya devam diyor. Çok açık bir şekilde IŞİD bir canavar. Bu canavar ile içeride ve dışarıda mücadele konusunda maalesef geç kalındı. IŞİD ile mücadelede atılan adımların mutlaka uluslararası toplum ve bölgesel aktörler tarafından desteklenmesi gerekir bu örgüt Türkiye’nin baş ucunda örgütlenmiş. Doğrudan halkımıza akrabalarına kast etmektedir. Bu canavar ortaya çıktığı andan itibaren Türkiye’nin bu konuda aktif bir mücadele yürütmesi gerektiğini ifade ettik. Altını çizmeye de devam ediyoruz. İçeride ve dışarıda bu tehditin bertaraf edilmesine yönelik somut önerilerimiz ile ortaya koyduk. Bundan yaklaşık 2 yıl önce IŞİD ile mücadeleye yönelik önerimize karşılık cumhurbaşkanı bize aklınız size kalsın demişti. IŞİD ile mücadelede önerdiğimiz bütün somut öneriler karşısında her zaman ki vur duymazlık yaklaşışım devam etmişti. Birazcık dinlenmiş olsaydı ne Suriye felaketine sürüklenirdik. Ne de Türkiye’de bu kadar örgütlenebilirdi. Türkiye’nin yanan yangına döktüğü benzin sonucunda o alevler Türkiye’ye sıçramazdı” ifadelerini kullandı.

Böke şunları da ilave etti; “Ne yazık ki IŞİD ile topyekûn mücadele etmek eyerine, AKP bu canavarın büyümesine göz yuman aktörlerin başında geldi. Öyle ki siyasi irade Irak Şam İslam Devleti adıyla kurulan ismini dahi telaffuz edemiyor.

Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen Türkiye’de at koşturuyorlar. Sonra biz kendi evlatlarımızı, askerlerimizi Suriye’ye ve Suriye girdabına IŞİD ile mücadele girdabına sokmak durumunda kalıyoruz. Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımızda koruyamıyoruz. Hükümet, IŞİD ile topyekun mücadeleye dair bir açık iradeyi hala ortaya koymuş değil. Hükümete bir kez daha açık çağrıda bulunuyoruz. Sadece Cerablus’ta değil kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD ile samimi bir mücadeleye davet ediyoruz. Keşke biz, Suriye, IŞİD, FETÖ konusunda haklı çıkmasaydık. Türkiye bu bedelleri ödemeseydi.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code