Cinsiyet ayrımcılığı ve Seferihisar Belediyesinde “Kadın Erkek” eşitliği

by Editor | Pazar, Eyl 15, 2019 | 200 views
Güzel ülkemiz eğitim standartlarını yükseltmedeki başarısızlığımız yüzünden maalesef istenilen medeni milletler seviyesini bir türlü yakalayamadı bugüne kadar. Şöyle bir soru gelebilir hemen: “Bunun bütün günahını eğitim standartlarına mı bağlıyorsun?

Evet, maalesef ÇOK şeyin altında eğitimdeki başarısızlığımız yatmakta. Tabii ki insan denilen yaratık oldukça tuhaf, zira eğitimli olsa bile egosu nedeniyle akla zarar işler de yapabiliyor, sıklıkla. Ama bu genele baktığımızda istisna olan durumları bir kenara koyarsak başarısızlıklarımızın altında çok açık olarak eğitim meselemizi adam gibi çözememiş olmamız yatıyor.

Bu durum, okuldan, iş yerine, sokaktan, fabrikaya, hizmet sektöründeki kaliteye, bilim dünyasındaki yetersizliğimize ve tabii en başta KADINA karşı bir türlü gösteremediğimiz saygı ve takdire kadar yansıyor. Zaten bu yazıda bahsetmek istediğimiz de tam da bu konu.

Evet, esasına bakarsak kadın karşısında erkeği üstüne görmek yıllarca yalnız ülkemizde değil bütün dünyada sıkıntı yaratmış bir mesele olarak gündem işgal etmiş. Fakat, özellikle Rönesans ve sonrasında Batı dünyası bu dengesizliği ve haksızlığı büyük ölçüde gidererek 2 cinsi de eşit kefelere koymayı başarmış. Özellikle derken hatta İskandinavya ülkelerine ayrı bir parantez de açmak lazım herhalde. Burada bu başarının zirve yaptığını görüyoruz rahatlıkla. Yani bu ülkelerde bir kadının örneğin başbakan olması hayretle filan karşılanmıyor. Tam aksine insanlar bunu gayet normal bir durum olarak görüyorlar. Diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde de durum çok da farklı değil sanki.

Şimdi, gönül arzu ederdi ki ülkemizde de durum böyle olsun. Ama olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bütün sözde göstermelik mevzuata ve propaganda vesaireye rağmen kadının halen de nasıl ikinci sınıf vatandaş gibi görüldüğünün ve fiiliyatta sıklıkla bu yönde muameleye maruz kaldığının farkındayız. Özellikle de mütedeyyin kesimde yerleşik olduğunu düşündüğümüz “kadının yalnızca evinin kadını, bekçisi, çocukların annesi, kocasının hizmetkarı olması gerektiği” şeklindeki yaklaşımın  ne kadar da etkili olduğu bilinir çoğumuzca. İşte bu husus da tam da yukarıda bahsettiğimiz gibi doğrudan eğitimle ilgilidir, bize göre – tabii ki vatandaşın “dini inanç ve anlayışına” da saygı duymak gerektiğini unutmadan.

Zira deneyimler büyük çoğunlukla göstermiştir ki “KADIN” iş hayatında en az erkek kadar ve hatta daha fazla başarılı olmakta ve topluma büyük yararlar sağlamaktadır. Bu bakımdan özellikle büyük firmaların ve de resmi kuruluşların kadınlarımıza iş hayatında özellikle öncelik tanımaları her şeyden önce toplum ve ülkemiz yararına olacaktır.

SEFERİHİSAR BELEDİYESİ BU KONUDA NASIL UYGULAMA İÇİNDE?

Seferihisar Belediyesi de bu anlayışı benimseyerek erkek lehine cinsiyetçi ayırım yapmayıp tam aksine kadınlara pozitif ayırımcılık ilkesini benimsemiş bulunmakta. Üstelik de bunu “erkek mesleği” olarak bilinen birçok işte uygulamakta. Örneğin Belediye son olarak Zabıta Müdürlüğü’nde çalışan kadın sayısı 2 iken bunu 8’e yükseltmiş bulunuyor.

Bu durum ise Seferihisar’da pazar yerleri, kaldırım işgalleri ve iş yeri denetimleri konusunda görev yapmaya başlayan kadın zabıtalar gören halk tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Zaten, Seferihisar Belediyesi tarafından uygulamaya geçirilen Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinden 5.’si olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kapsamında, kadın zabıtalar belediyenin tüm çalışma alanlarında aktif rol alıyor.

Bu arada, bu konuyla ilgili olarak yetkililer şunları ifade ediyorlar:

Zabıta Müdürü Selma ÖK: “Erkeklerin ön planda olduğu bir görev olarak bilinen zabıta memurluğuna kadın elinin değmesi, kavgaları azalttı. Kanuna aykırı bir olayı tutanak altına alacağımız, ceza yazacağımız zaman bizle seslerini yükseltmiyorlar”.

Belediye Başkanı İsmail YETİŞKİN: “Kadınlarımız erkek egemen olan iş alanlarında varlıklarını arttırdıkça biz daha da ileriye gideceğiz. Yaşanan kadın cinayetleri, kadına şiddet haberleri geçen her gün daha da fazlalaşıyor. Bunun önüne geçebilmek adına kadınlarımızın aile ve toplum hayatında güçlenmelerini sağlayacak projeler üretiyoruz”.

İşte tam da bu noktada KADINLARA iş hayatında gereken önemi verdiği ve hatta öncelik tanıdığı anlaşılan Seferihisar Belediyesine bu felsefe ve uygulamasından dolayı samimi olarak takdir ve teşekkürlerimizi sunarız – bu ülkenin hassas vatandaşı olarak.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code