Demokrasi paketine bir bakış
Başbakan Erdoğan 30 Eylül Pazartesi günü bir süredir üzerinde çalıştıkları demokrasi paketini açtı. Pakette ülkeye demokrasi getirmek için önemli adımlar etiketi verilen yenilikler mevcut.

Tabii, en önemli maddelerden biri seçim barajı üzerinde tartışmaların tekrar açılmasını sağlayacak adım olacak. Bu arada kamuda türban yasağını kalkması önemli bir adım olarak kabul edilmek durumunda tabii… Nefret suçu ile ilgili adım da oldukça önemli kabul etmek gerekir ki.. Bir de özel okullarda Kürtçe eğitime izin verilmesi tabii ki oldukça önemli.

ERDOĞAN PAKET

ERDOĞAN PAKET

Bunun dışındaki W,X harflerinin kullanılması benzeri maddeler demokrasi paketinden beklentilere göre biraz hafif kalmış bizce

Diğer taraftan ciddi bazı eksiklikler de mevcut pakette. Örneğin;

Dokunulmazlık, Siyasi Partiler Yasası düzenlemeleri, Seçim Kanunun diğer aksayan maddeleri, Hapisteki Milletvekillerinin durumu, YÖK ün kaldırılması vesaire…

Bu arada işin ilginç tarafı şu; Erdoğan bütün adımları ilk defa sanki AKP düşünmüş de başka hiç kimsenin aklına gelmemiş gibi sunuyor adeta.. Pekiyi adama sormazlar mı, “Bugün demokrasi paketinde sunduklarının bazılarını CHP defalarca teklif olarak getirdi. O zaman neden anlaşma zemini aramadın da, şimdi kendine mal ediyorsun tamamen, sanki tek mucidi senmişsin gibi?”

Kılıçdaroğlu Salı 01 Eylül günü yaptığı basın toplantısında paketle ilgili çok güzel yorumlar getirdi. Bilhassa şunu da belirtti ki “demokratikleşme” denilen süreç Sayın Erdoğan’ ile başlamadı Türkiye’de.. Hatta Türkiye’yi çok partili sisteme geçiren rahmetli İnönü’nün ilk seçimde aldığı yenilgi sonrasında “Esasında bu beni en büyük zaferimdir” diyecek kadar üstün bir erdem sahibi olduğunu da hatırlattı (Tabii şimdiki politikacılar için bir anlam ifade etmeyebilir.. Bu adam da neden bahsediyor ya diyebilirler)

Velhasıl, kimilerine göre dağ fare doğurdu.. Şakşakçılara göre (Allah böyle bir duruma düşürmesin hiçbir onurlu insanı) paket neredeyse mükemmel..

Bize göre ise “Tam da bir seçim yatırımı”. Halkı ürkütüp oy kaybetmemek, diğer taraftan da İmralı’dakini incitmemek için iki tarafı da idare etmeye yönelik bir sunum…

Allah ülkemizi kötülerden korusun, ve hayırlar versin

01.10.2013
Editör

Like it? Share it!