Deniz Baykal’dan yine inciler: “14 yıllık iktidar cumhuriyet projesini sindiremedi”
baykalDeniz Baykal’dan inciler dökülmeye devam ediyor yine maşallah. Siyasi hayatını muhalefet yaparak (ama neye tam olarak) geçiren bu “emekliiği çoktan gelmiş” siyasetçi yine de gündemde kalmayı başaracak kadar zeki ama hiç şüphesiz ki. İşte Baykal son beyanatında iktidara yüklenerek (hiç şüphesiz haklı olduğu noktalar var) gündeme girmeyi başardı bizce. Pekiyi Baykal neler demiş bir bakalım;

CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, dün akşam Manavgat’ta partisinin ilçe Başkanı Aliye Coşar ve partililerle sohbet etti. 14 yıllık iktidarın Türkiye’nin temelindeki cumhuriyet projesini içine sindiremediğini, onu zaafa uğratmak ve değiştirmeye yönelik uygulamalarda bulunduğunu savunan Deniz Baykal, şöyle dedi:

“Cumhuriyetin temel felsefesini ve onun ana ilkelerini etkisiz kılmak için iktidar gücüyle çaba sergilendi. O politikalara düşmanca yaklaşan bir anlayış yerine, o politikalara değer verilmiş olsaydı bugün Türkiye’de yaşanan olayların hiç birisi olmazdı. Bu son darbe girişimi de olmazdı. Cumhuriyet projesiyle Anadolu’da bir millet oluşturulmaya çalışıldı. Millet oluştururken, insanların etnik kimliğini, inancını, mezhebini inkar etmeden fakat ona teslim olmadan, onu aşan yüksek bütünleşmeyi, bir millet, bir ulus devlet anlayışı içinde bir oluşumu hayata geçirmeye çalışıyorduk. Maalesef geride bıraktığımız Türkiye’nin başına büyük dertler açan dönemde o mezhep, etnik kimlik ve inanç ölçüleri siyasetin temeli haline getirildi ve bu çok ciddi tahribat yarattı. Türkiye millet oluşumundan cemaat oluşumunun etkin olduğu bir noktaya doğru devlet katkılarıyla sürüklenmek istendi. Şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıktı.”

Laikliğin önemine de işaret eden ve dünyadaki 1.5 milyar Müslümanın kendine göre İslami bir hayatı olduğunu aktaran Baykal, “Bu nedenle laikliğin değeri de ortaya çıkmaya başladı. Ama bunun anlaşılması için Türkiye’de TBMM’nin bombalanması mı gerekiyordu? Böyle bir kalkışmanın, jetlerin helikopterlerin kendi vatandaşınızı bombalaması mı gerekiyordu?” dedi.

Gel de çoğuna katılma …

Like it? Share it!