Denizler “temiz”, Orkinoslar “Özgür” kalsın
Seferihisar Belediyesi büyük bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor.  Belediye Sığacık Körfezi’ne konuşlandırılan Orkinos Balık Mezbahasına karşı 8 Eylül 2013 tarihinde büyük bir eylem için çalışmalarını tamamladı .

Mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporu alarak üretime başlayan orkinos mezbahasına karşı yine protestolar düzenlenecek. Belediye Başkanı Soyer, “Bu memlekette hukuken haklı olmak yetmiyor sesinizin de çıkması lazım” dedi.

SEFERİHİSAR ORKİNOS ETKİNLİĞİ

SEFERİHİSAR ORKİNOS ETKİNLİĞİ

Para hırsı insanları gerçekten de canavarlaştırıyor… Ne vicdan tanıyorlar, ne de aman veriyorlar.. Doğa bilinci filansa hak getire. .Paradan haber verin yeter.. Bilmiyorlar ki böyle gaddarcasına, doğayı yavaş yavaş yok ederek kazanılan paranın ileride kimseye faydası olmayacak.. Torunlarımızın torunları o kurgu-bilim filmlerinde gördüğümüz “kuru, susuz, gıdasız, çöl fırtınalı” bir gezzegende yaşayacaklar muhtemelen..

Ama dediğimiz gibi adamda vicdan yok ki; “Bana ne ileride torunlarımın torunları çöl gibi bir dünyada yaşarsa yaşasın. Ben şimdi cebimiz doldurup dünyalığımı yapayım da gerisi hikaye” diye düşünüyor…

Evet maalesef “İNSAN” denen “YARATIĞIN” Allah tarafından verilen en tehlikeli, ölümcül özelliği bu işte; “EGOİZM”.. Zaten sonu da bu yüzden gelecek, bir gün; DOYMAZ HIRS VE EGOİZM yüzünden…

İşte bir grup doğa düşmanı da bu orkinos mezbahalarını çalıştıran “insanlar”.. Daha önceden da aynı film görülmüş ve büyük protesto almıştı bunlar..

Fakat yılmadı “mübarekler”..  Geniş çaplı eylemlerle gündeme gelen Seferihisar açıklarındaki orkinos çiftlikleri mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporu alarak üretime başladılar…

Bu konuda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları hatırlattı;

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı planlarda Su Ürünleri Yetiştirme Alanı ilan edilen Sığacık açıklarındaki bölgede orkinos çiftliği kurulması girişimlerini 2010 yılında mahkemeye taşıdık, eylemler düzenledik, ülke genelinden çevre örgütleri ve sanatçıların da destek verdiği eylemler sonrası mahkeme çiftlik için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurdu.”

Karara rağmen şirketin aynı yerde aynı üretim faaliyeti için tekrar ÇED başvurusu yaptığı ve yine olumlu yanıt aldı. Bu kesinlikle hukuksuzluk. Dava sürecini tekrar başlattık. Dava süreci sürüyor. Ancak bu memlemette hukuken haklı olmak yetmiyor, sesinizin de çıkması, hukuken haklı olduğunuzu duyurmanız lazım. Bunun için de tekrar eylemler planlıyoruz. İlkini 8 Eylül’de yapacağız. Çevre ve doğa duyarlılığı olan tüm vatandaşları davet ediyoruz. Daha önceki eylemlerde olduğu gibi sesimizi gür çıkartmak istiyoruz. Biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Kurulan çiftlik buradan gidene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”.

Tunç Soyer ayrıca şunları da belirtti;

“Seferihisar’ Türkiye’nin ilk sakin şehri (cittaslow) ve Türkiye’deki diğer sakin şehirlerin başkenti konumunda. Kurulan çiftlik Cittaslow Genel Merkezi’nin belirlediği “sakin şehir” kriterlerine aykırı. Cittaslow Genel Merkezi çiftlikle ilgili bizden bilgi istedi.  Hukuken haklıyız ve sorunu çözeceğiz. Çiftlik nedeniyle sakin şehir unvanımızın geri alınması tehlikesi bile mevcut”

8 Eylül Pazar günü gerçekleşecek eylemle ilgili önümüzdeki günlerde Seferihisar Belediyesi Resmi Sitesi’nden eylemin detaylarıyla ilgili açıklama yapılacak.

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN…

23.08.2013
Editör

KAYNAK: SEFERİHİSAR BELEDİYESİ

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code