Ege Bölgesi ithalattan fazla ihracat yaparak ekonomiye katkısını arttırdı
Türkiye‘nin içinden geçtiği ve halen de geçmekte olduğu çeşitli engellere rağmen zaman zaman sevindirici haberler de almıyor değiliz doğrusu. Örneğin böyle bir haber de Ege Bölgesi‘nin ülkemize yaptığı katkıyla ilgili olarak gelmiş bulunuyor. Bölgenin yaptığı ihracat ithalatını geçince yüzler güldü.

Bilindiği üzere Ege Bölgesi ülkemizin kültür, turizm vesaire açısından Batı dünyası ile en güzel entegrasyon sağlayabildiği yerlerin en başında gelmiştir her zaman. İşte şimdi görüyoruz ki ticaret alanında da oldukça önemli bir mesafe kat etmiş bu bölgemiz ve gerçekleştirdiği ihracat tutarıyla yaptığı ithalat tutarını yakalamış.

Buna göre Ege Bölgesi 2017 yılının Ocak – Haziran döneminde 7 milyar 699 milyon dolarlık ithalata karşılık, 8 milyar 509 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş bulunuyor. Böylelikle de Ege Bölgesi’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 111’e ulaşıyor.

Diğer taraftan genel olarak Türkiye’ye baktığımızda ise şunu görüyoruz;

2017 yılının ilk yarısında, Türkiye’nin ihracatı 71 milyar 583 milyon dolar, ithalatı ise 99 milyar 658 milyon dolar oldu. Türkiye’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 71.8 olarak kayıtlara geçti. Buna göre de Ege Bölgesi, Türkiye ortalamasından 30 puan daha iyi bir performans sergilemiş oluyor. Türkiye’de ihracatta ikinci sırada yer alan Ege Bölgesi’nin 2017 yılının ilk yarısındaki ihracatı gümrük müdürlüklerinin kayıtlarına göre ise; 10 milyar 467 milyon dolar oldu. Gümrük müdürlükleri kayıtlarına göre Ege Bölgesi’nin ithalatı 10 milyar 449 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ege Bölgesi’nin dış ticaret hacmi ise; 20 milyar 916 milyon dolara ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden yapılan derlemeye göre Ege Bölgesi illeri; İzmir, Manisa, Denizli, Aydın, Balıkesir, Afyon, Muğla, Kütahya ve Uşak 2017 yılının Ocak – Haziran döneminde 8 milyar 509 milyon dolar ihracata imza atarken, İzmir dışındaki 8 ilin ihracatı, ithalatını geçti. İzmir’in dış ticaret hacmi 9 milyar doları geçti İzmir, 2017 yılının Ocak – Haziran döneminde 4 milyar 332 milyon dolar ihracat ile Ege Bölgesi illeri arasında ilk sırada yer aldı. İzmir’in ithalatı ise 4 milyar 706 milyon dolar oldu.

 Manisa’nın ithalatı ise 1 milyar 434 milyon dolar, dış ticaret hacmi ise; 3 milyar 155 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Manisa’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 120 oldu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!