Ege’nin en güzel ilçesi Foça’ya bir ziyaret ve güzel görüntüler
FOCA-PANOROMA

(NOT: BÜYÜTMEK İÇİN RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYIN)

Ege deyince durup düşünmek lazım, zira o kadar güzel ilçeleri beldeleri vs. var ki insan hangisine öncelik vereceğine karar veremiyor adeta..
Örneğin, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ayvalık vs. yi zaten belirtmeye bile gerek yok zira dünya çapında üne kavuşmuş nadide yerlerimiz bunlar.. Diğer taraftan yıldızı yeni parlayan Alaçatı ve Sığacık gibi ziyaret etmeye gerçekten de değer beldeler de mevcut.. Ama bir tanesi var ki insan görünce farkını anlıyor.. O da FOÇA’ nın ta kendisi …
FOCA-1

Foça – Sahil Caddesi

 

Foça çoğumuzun da bildiği üzere İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesi… Adının nereden geldiği ile ilgili olarak da şunu biliyoruz; Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, günümüze Foça olarak gelmiş.

Kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse, Phokaia, Aiollar tarafindan MÖ 11. yüzyılda kurulmuş. Phokaia’de İyon yerleşimi MÖ 9. yüzyıl da başlamış. Bu şehrin halkı tarihe usta denizci olarak geçmiş ve Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e de birçok sayıda koloni kurmuşlar. Foçalılar’ın tarihte bilinen kurmuş. Bu kolonilerden bazıları şöyle: Karadeniz’deki Amysos (şimdiki Samsun), Çanakkale Boğazı’ndaki Lampsakos (şimdiki Lapseki), Midilli Adası’nda Methymna (şimdiki Molyvoz) ve Avrupa’daki Elea -şimdiki Velia (İtalya), Alalia (Korsika), Massalia -şimdiki Marsilya – (Fransa).

Diğer bir önemli kayıt da şu; Phokaialılar İyonya’da, doğal altın-gümüş karışımı kullanarak “elektron” sikkeyi tarihte ilk defa bastıranlardan biri olarak biliniyor. Doğal olarak bu durumun o zamanın birçok uygarlıklarını da etkileyip onları Anadolu’ya çektiği sanılmaktadır. Cenevizlilerin ise şimdiki Yeni Foça’ yı ilk kuranlar olduğu sanılmaktadır. Foça sırasıyla tarihte; 13. yüzyılda Çaka Bey tarafından alınarak Çaka Bey’in yönetimine, daha sonra ise Saruhanoğulları Beyliği’nin yönetimine geçmiştir. 1455’te ise Osmanlı Padişahı II. Mehmed, büyük fetihten sonra Foça’yı alarak Osmanlı topraklarına dahil etmiştir.

foca-2

Foça – Ege’nin en güzel ilçesi

 

Foça’da çok uzun zamandan beridir yapılan festivaller son yıllarda ayrı bir boyut alarak uluslararası düzeye taşınmıştır. 2004 yılından günümüze kadar yapılan festivaller artık Uluslararası Foça Festivali olarak bilinir. Genelde üç gün devam eden festivaller birçok ünlüyü ve ziyaretçileri Foça’ya getirmektedir.

Foça, sayıları giderek azalan akdeniz fokunun yaşam alanlarından biridir. Ayrica akdeniz fokları kentte her yıl yaz aylarında duzenlenen festivallerin de önemli bir sembolu haline gelmistir. Bu sevimli Foça fokuna Merkez Bankası 1996 yılında özel hatıra parası bastırmıstır.[18] Foça’da soylarını tükenmekten korumak amacıyla devletin ve üniversitelerin arastırma merkezleri mevcuttur. Avlanılmasi kesinlikle yasak olan fokun balıkcılar tarafından da cok defa korunuldugu bilinmektedir.

Foça’ya çok da konforlu diyemeyeceğimiz bir yolculuktan sonra vardığınızda ana yol üzerinde 2 katlı evler görüyorsunuz.. Buranın özelliği bahçeli ve  yüksek olmayan evler..
Fakat ilçenin içine girdiğinizde işte o zaman nostalji kokan binaları yolları görüp bayağı bir keyifleniyorsunuz doğrusu.. Hele adı “sakin şehir” olup da her tarafı 4-5 katlı beton yığınları tarafından istila edilmiş bazı yerleşim birimlerini hatırlayınca…
FOCA-3Foça’da belli ki halkın seviyesi de (kültür ve iletişim diyelim mi) diğer birçok yere göre daha yüksek görünüyor… Gürültü patırtı olayı fazla görülmüyor (en azından biz rastlamadık diyelim)..
Sahile gelince son derece şık ve hoş bir manzara, limana park etmiş tekneler abartılı bir çirkinlik yaratmıyor ve işin güzel tarafı insanlar hemen kıyıdan denize girebiliyor… Ayrıca sevimli kafeleri, lokantaları var belli ki…
Tabii daha fazla yazabilmek için daha uzun kalmak gerekiyor ama ekteki resim galerisi daha da çok şeyi görsel olarak anlatıyor herhalde …
Velhasıl, görmeyenler için birkaç günlüğüne bir FOÇA ziyareti keyifli olur diye düşünüyoruz…

FOÇA RESİM GALERİSİ

Like it? Share it!