Ekonomi, enflasyon, emek, çalışanlara yapılan bayağı şişkin zamlar ve bütçe meselesi

by Editor | Cumartesi, Ağu 3, 2019 | 96 viewsÜlkenin içinden geçtiği ekonomik durum hepimizin malumudur. Bu arada devletle birlikte vatandaşın bütçesi de delik deşik olmuş vaziyette pek çoğumuzun ve bilhassa milyonlarca emeklinin de bizzat deneyimlediği gibi günümüzde.

Az ekonomi bilgisine sahip kişiler bilir ki bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için vatandaşa zam yapmak kati çare değildir. Zira ne kadar zam yaparsanız yapın, enflasyon almış başını gidiyorsa vatandaşın bütçesi yine açık verecektir. Onun için tek ve asıl çare enflasyonu önleyebilmektir – Tabii ki bu arada durumu dengeleyici ücret veya maaş zammını da devreye sokarak.

İşin aslına bakarsak, bunu klavye başında yazmak kolay da pratikte uygulamak öyle her babayiğidin harcı değildir. Bunun için ekonomi kurallarına uygun, dirayetli ve sağında solunda kocaman kara delikler olmayan bir bütçe ve bunun sıkı bir şekilde uygulanması gerektir – ki yine de uzun bir süre alabilir olayı rayına oturtmak için. Esas çözüm katiyetle budur.

Diğer taraftan, yöneticiler özellikle popülerlik kazanmak için hesabını kitabını bilmeden (veya en azından tam yapmadan) gözünü kapatıp “ben şimdi vereyim de gerisi Allah kerim nasılsa” diye yola çıkarsa, bir bakarız ki bir gün “Personelinin maaşını vermeyecek duruma düşüvermiş, o kurum”. Bunları yaşadık mı derseniz, evet tabii ki yaşadık. Örnek mi lazım? Seferihisar Belediyesi’nin kısa süre öncesine kadar personel maaşlarını nasıl geciktirdiğini bir hatırlayıverin hele ve o kurumda nasıl tatsızlıklar yaşandığını – hem de bütün satılan gayrimenkuller ve giren paraya rağmen.

Şimdi burada gelmek istediğimiz nokta muhtemelen anlaşılmıştır sanırım. Popülerlik katsayısını arttırmak için bazı belediyelerde yüzde 60-70 filan (az yanıldıysam özür) acayip zamlar veriliyor işçiye, memura. Ama sonra günün birinde bunun ödeme sıkıntısı da olmaz inşallah.

Tabii, bir de Türkiye genelinde normal vatandaşın (işçi, memur, emekli vs. gibi) yüzde 5 maaş zammı aldığı bir dönemde sen işçine “kahraman başkan” olarak yüzde 40-50-60 gibi Allah ne verdiyse zam yapıyorsan, günün birinde inşallah ödeme güçlüğüne düşmezsin. Diğer taraftan, bir de CHP’nin yönetimde olduğu diğer belediyelerin yöneticilerini de İYİ ÖRNEK teşkil ederek müşkül duruma düşürüp düşürmeyeceğin meselesi de var.

Gün gelir sorabilirler adama; “Arkadaş bu parayı böyle bol keseden kendi cebinden mi dağıttın, değilse neden dağıttın? – Aziz Kocaoğlu’ da beceremez miydi bol keseden dağıtmayı vatandaşın cebinden” diye. Ayrıca da bu tip adımlar atan yöneticiler gelecek zam döneminde ne yapacağını şimdiden düşünmeye başlasa iyi ederler, herhalde.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code