Elektrik fiyatlarına yeniden zam mı geliyor?

by Editor | Perşembe, Eyl 20, 2018 | 77 viewsElektrik fiyatlarına yeniden zam mı geliyor? – 24 Haziran 2018 seçimlerine kadar “seçimde oy kaybetme” kaygısıyla ertelenen zamlar birbiri ardına tokat gibi indi vatandaşın bütçesine ve inmeye de devam ediyor. Neye zam gelmedi ki neredeyse “nefes almak” haricinde (ona da mı geldi diyorsunuz yoksa)?

Mazot, benzin, su, doğal gaz, sebze meyve, et ve her türlü mutfak ve yiyecek malzemeleri, giyim kuşam velhasıl herşeye geldi zamlarElektrik de bunun dışında kalmadı tabii..

İyi de, yoksa bir daha mı zam geliyor elektriğe yakın bir tarihte? İşte bu sorunun cevabı satır aralarında da olsa aşağıdaki beyanatta saklı. Kimin beyanatı mı? Bu işin tam da başındaki adamın yani “Enerji Bakanı”.

ELEKTRİKTE YENİ “FİYAT AYARLAMASI” (??) MI GELİYOR?

Bakalım neler demiş bu konuda muhterem bakan;

“Fiyat ayarlaması için maliyetlere bakacağız. Maliyetler neyi gerektiriyorsa yapmamız gerekiyor. İki tane fiyat ayarlaması yaptık. Orada da özellikle maliyet artışları, kur ve petrol fiyatlarındaki artış, onları zorunlu kıldı.

Şimdi biz elektriğimizin aşağı yukarı yüzde 30-35’ini hala doğalgazdan elde ediyoruz. Doğalgazda da dışa bağımlıyız. Doğalgaz fiyatlarını da petrol fiyatları etkiliyor.

Şimdi son iki yılda petrol fiyatları 40-45 dolardan 70-80 dolar bandına geldi. Kur, neredeyse iki kat arttı. Onun etkisiyle doğal gaz fiyatları ve neticesinde elektrik fiyatlarına yansımış oldu. Bu da tüketiciye yansımış oldu. Ama biz bunu yine minimumda tuttuk.”

Görüldüğü gibi satır araları diyor ki; “Sıkı durun, hazırlıklı olun bir gece ansızın gelebilir yine zam” – Hem de çok da uzak bir tarihte değil …  🙂

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code