Gece uyanıp yemek yeme alışkanlığı ve buna karşı önlemler
Biliyoruz ki bazılarımız gece yarısı tatlı (?) uykumuzdan uyanıp mutfağa gider ve bir şeyler atıştırırız. Bu bir alışkanlık haline dönüştüğünde normal bir durum mudur acaba, yoksa sağlığımız açısından zararlı bir süreç teşkil eder mi?

Öncelikle biliyoruz ki “vücut” daha doğrusu bedenimizin işleyiş mekanizması ve içimizdeki mide, karaciğer, bağırsaklar gibi çok önemli organlarımız gün boyu devamlı çalışarak yorulurlar. Özellikle de karaciğer besinleri bir fabrika gibi işleme prosesini yerine getirir. İşte belirli bir saatten sonra bu fabrika dinlenme ve bakım sürecine girmek ister. Bu da malum uykuda olur… Hücreler kendini yenilemeye çalışır vesaire… Vücudun normal BİO-RİTMİ bunu ister, aynen..

İşte tam da bu nedenden gece yarısı kalkıp mideyi doldurmak, “üretime ara verip bakım ve dinlenmeye geçmiş” fabrikanın şalterini hiç ön hazırlıksın “pat” diye açmak anlamına gelir. Bu vücudun normal işleyiş ritmine çomak sokmak demek olur diğer bir deyişle. Onun içindir ki bilim adamları gece yarısı kalkıp yemek yemeyi asla tavsiye etmezler. Böyle bir alışkanlık veya uygulamanın ileride, sindirim ve özellikle vücudun ilgili diğer organlarında erken tahribata yol açabileceğini önemle belirtirler.

Pekiyi kişi böyle bir şey yapmak ihtiyacını neden duyabilir acaba?

Gece uykudan uyanıp besin tüketme ihtiyacının doğması ise, keyfi olarak geç saatlere kadar oturup besin tüketmeye göre çok farklı bir konu. Bunun iki nedeni olabilir. Birincisi; kan şekeri dengenizin düzensiz olarak dalgalanma yapmasıdır. Gece çok aç kalkıp özellikle karbonhidratlı besin tüketimi istiyorsanız, en kısa zamanda şekerinizin dengesine baktırmalısınız.

Bazı kişilerin de geceleri aynı saatte kurulmuş saat gibi kalkıp yemek yiyebildiğini belirten uzmanlar, “Bu durum ise genel olarak psikolojinizin bozuk olduğunu gösterebilir. Elinizde olmadan aynı saatte uyanıp tok olmanıza karşın atıştırıyorsanız en kısa zamanda başka problemler yaşamadan psikolojik destek almalısınız” tavsiyesinde bulunuyorlar.

Buna karşı bir önlem almak istersek neler yapabiliriz, o halde?

Uzmanlar, bu problemi yaşayanlara şu önerilerde bulunuyor: Gece uyanıp yemek yeme alışkanlığını yenmek bir iki günde gerçekleşmeyecektir ama sabırlı ve kararlı olmayı başarırsanız bu durumu sonlandırabilirsiniz. Bunun için, geceleri uyandığınızda ilk olarak yatağınızdan kalkmamayı denemeli, en fazla başucunuza su koyup onu içmelisiniz. İlla bir şeyler tüketecekseniz ekmek, tatlı, çikolata ve benzeri karbonhidratlı besinler yerine yoğurt, ayran, peynir, süt gibi proteinli besinleri tercih etmelisiniz. (Kaynak: Web)

Yine de siz siz olun gece yarısı midenizi doldurmayıpi organlarlarınızı muhtemel bir erken tahribattan koruyun. Sağlıklı günler dilekleriyle.

Editör

Like it? Share it!