Gerçek demokrasi, mahalle meclisleri yoluyla toplumun kılcal damarlarına yayılabilir mi?

by Editor | Salı, Tem 30, 2019 | 163 views
Muhtemelen adını daha önce de muhtelif vesilelerle duyduğunuz üzere KENT KONSEYLERİ diye bir oluşum mevcut. Bu tam olarak nedir hangi fonksiyonu icra ediyor derseniz eğer kısa tarifi de şöyle oluyor; “Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediyeler Kanunu 76. maddesine göre kent halkına kendi yerel yönetimlerine katılma olanağını sağlayan kurumlardır”.

Bu kurum ilçemiz Seferihisar’da 2009 yılında faaliyete geçmiş ve bugüne kadar da gelmiş bulunuyor.  Şu andaki başkanı da Seferihisar ilçesinin sosyal alandaki oldukça aktif simalarından biri olan Sayın Ekrem GÜN.

Kendisinin en son yapmış olduğu mülakatta önemli ve iddialı paylaşımların altına imza attığını görüyoruz. Hele bunlardan bir tanesi var ki insana “Nerede o günler, inşallah” dedirtiyor gerçekten de.

Ekrem Beyin bahsettiği söz konusu proje “MAHALLE MECLİSLERİ oluşumu yoluyla demokrasinin halkın kılcal damarlarına kadar ulaştırılmasını hedefliyor“.

Yine projeye göre, yerel demokrasi modelinin temellerini oluşturacak olan “mahalle meclislerinin” demokrasinin mahalledeki temel yapı taşları veya mahalledeki okulları olma potansiyeline sahip bir mekanizma olması öngörülüyor.

Ekrem Beyin kendi anlatımıylaBunun için muhtarlıkları da içine alacak, çok amaçlı kullanıma açık, mahallenin ortak evi olacak “Mahalle Evleri” projelendiriliyor. İçinde mahalle sorunlarının tartışılacağı, çözümler üretileceği, eğitici seminer ve söyleşilerin, kültürel etkinliklerin yapılacağı, önemli günlerde kutlamaların ya da bayramlaşmaların gerçekleştirileceği, kısaca mahalle halkının ortak aklını ve dayanışma kültürünü geliştireceği sosyal mekânlar olarak tasarlanıyor bunlar”.

Bu görüş ve çalışma kapsamında doğrudan ve katılımcı demokrasinin mahalleler ölçeğinde gerçekleşebilmesi için mahalle meclislerinin ve mahalle evlerinin oluşturulması, çağımız Sosyal Demokrat yönetim anlayışının olmazsa olmazı olarak niteleniyor.

Tabii ki bu proje Kent Konseyleri ve Belediye desteği ve işbirliği ile hayata geçiriliyor. Seferihisar ilçesinde gerçekleştirilecek pilot uygulama için SIĞACIK mahallesi seçilmiş bulunuyor. Hedef, Ege bölgesinde 30 ilçede yapılacak uygulama neticesinde alınan sonuçlara göre projenin tüm bölge ilçelerindeki bütün mahallelere yayılması ve böylece tabandan başlayarak halkın tümüyle,  demokratik bir katılımını gerçekleştirmesi.

Biz de bu aydınlık ve modern projenin layıkıyla uygulanabilmesi durumunda demokrasiye ve dolayısıyla halkımıza büyük katkı yapacağına inanıyoruz.

Ama son cümle olarak da diyoruz ki; Allah yolunuzu açık etsin… “ÇETİN BİR UĞRAŞ VAR UFUKTA”  🙂

Daha ayrıntılı bilgi için https://www.facebook.com/seferihisar.kentkonseyi.7

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code