Güleç Keçe Sanatını Manisalı kadınlara anlattı
Keçe sanatının ülkemizdeki öncülerinden Ayfer Güleç Manisalı kadın girişimcilere keçe sanatını anlattı

Ayfer Güleç:

“Keçe, göçebe kültürden yerleşik hayata geçilmesiyle beraber her geçen gün önemini ve varlığını yitirmiş bir ürün. Ancak keçe çok iyi ısı tutan bir malzeme ve aynı zamanda inan sağlığına da birçok faydası var.  Yapımı biraz emek istiyor ancak, elinize renkli yünleri aldığınızda adeta resim yapıyorsunuz. Müthiş bir rehabilitasyon ve ruhsal arınma aslında keçeyle çalışmak” dedi. Kişiye özel üretim imkanı veren keçe  yurtiçi ve yurtdışından alıcılarla buluşuyor ve yeni bir iş kolu olarak dikkatleri üzerine topluyor.” dedi.

Seferihisar Doğanbey köyünde bir keçe atölyesi kurduğunu ve geleneksel yöntemlerle ürettiği keçe ürünleri Seferihisar –Sığacık’ta ki keçe butiğinde meraklılarıyla buluşturarak ticaretini yaptığını belirtti.

Üniversitelerde ve davet aldığı sivil toplum kuruluşlarında uygulamalı eğitim veren Ayfer Güleç 22 yıldır üretimleri ve eğitimleri ile mesleği yeniden gün ışığına çıkarıyor.

Toplantıda konuşan Kadın Girişimciler Komisyonu Başkanı Sema Yurdalan “ Keçenin kültürümüzdeki yeri çok önemlidir. Yüzyıllar boyunca insanlar keçeden yapılan eşyaları kullanarak zorlu iklim şartlarından korunmuştur. Bugün ise keçenin kullanım alanı bambaşka bir hal almış vaziyette. Artık günlük yaşamda keçeden birçok farklı ürün yapılabiliyor ve rahatlıkla ev dekorasyonunda giyside ve aksesuar olarak kullanılabiliyor.” dedi.

Kadın Girişimciler Komisyonu Genel Sekreteri Nuran Ocak toplantıda, keçe yapımında daha çok kadın girişimcinin çalışması gerektiğini, böylelikle kadın girişimcilerin keçe sanatına yönelerek hem el emeklerini vererek üretim yapabileceklerini, hem de gelir elde edebileceklerini, bu sebeple keçe sanatının özellikle kadın girişimciler tarafından yaşatılması gereken bir değer olduğunu vurguladı.

Ayfer Güleç’İn bu bitmek bilmeyen enerjisini ve keçeyi tanıtma azmini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diiyoruz.

B.A.H

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code