Güncel bir konu: Şarbon hastalığı ve bundan nasıl korunabiliriz?

by Editor | Pazartesi, Eyl 10, 2018 | 144 viewsSon günlerde ülkemizde ŞARBON HASTALIĞI görülmesiyle ilgili birçok haberleri ve bununla ilgili beyanatları medyada takip etmekteyiz hepimiz. Bunların bir kısmının doğruluk derecesi hakkında açık bir fikir sahibi olmak zor olmakla beraber ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali bu tehlikenin maalesef çok da yakınımızda olduğu anlaşılmakta. İşte bu konuda yani şarbon hastalığı konusunda bizi bilgilendirebilecek ve gerekli tedbirleri almamıza yardımcı olacak bir kaynağı burada sizlerle paylaşmayı bir görev biliyoruz.

Söz konusu kaynağı yayınlayan firma zaten ihtisası itibarıyla BİOGÜVENLİK konularında çalışmaktadır yıllardır. Lütfen özellikle ilgili kişilerin yani hayvancılık sektörünün içinde veya bu sektörle yakından haşır neşir olmak durumunda olan kişilerin bu önemli bilgilendirme yazısını okumalarını önemle rica ediyoruz.

ŞARBON’DAN KORUNMADA DEZENFEKSİYONUN ÖNEMİ
(Yazıyı yayınlayan kuruluş: Profarm Ltd Şti.)

Halk arasında Şarbon olarak bilinen salgın hastalığın adı bilimde ANTRAX olarak geçmektedir.

Bu hastalık insanlarda ve hayvanlarda görülen bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bacillus anthracis etkeni; hareketsiz, aerob, gram pozitif özelliğindedir. Antrax basili canlı vücudunun dışında, oksijenin varlığında ve 12-43 oC ısıda spor haline dönüşür. Hastalıktan ölen hayvan gömüldüğünde spor formları 80 yıl kadar toprakta canlılığını devam ettirmektedir. Hastalık hayvanlara oral yolla, derideki yaralarla ve solunumla bulaşır. Hastalığın görüldüğü çiftlikler hasta hayvanların gömüldüğü yerler ve çevreleri bulaşma yönünden tehlikeli yerlerdir. Şarbon, hayvanlarda yüksek ateş, dalakta büyüme, kanın katran gibi koyu renk alması ve pıhtılaşma yeteneğinin kaybolması ilekarakterizedir. Şarbonla ilgili uyarılar:

• Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli ve yüzülmemelidir.
• Şarbondan ölen hayvanlar mümkünse yakılarak imha edilmeli veya 2 metre derinliğinde çukurlar açılarak üzerine sönmemiş kireç dökülüp gömülmelidir.
• Hasta hayvanların bulundukları yerler ve taşındıkları nakil vasıtaları 1 / 500 oranında sulandırılmış DSC 1000 ile ön yıkaması yapıldıktan sonra 1 / 100 dilüsyonunda VIRKON S ile dezenfekte edilmelidir.
• Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri, altlıklar ve gübre gibi bulaşık materyaller yakılarak imha edilmelidir.
• Hastalık şüphesiyle yetkili birimler tarafından konulan müşahede ve karantina süresi sona ermeden hayvanlar kesilmemeli ve etleri tüketilmemelidir. Şarbonun yayılmasını önlemek amacı ile öncelikle hastalığın konakçı olarak seçtiği koyun, keçi, sığır, manda, at, kedi, köpek barınaklarında OIE listesindeki hastalıklara karşı kullanılması önerilen dezenfektan Virkon S kullanılmalıdır. İhbarı mecburi hastalıkların el koyma ve duyurma işlemi yapıldıktan sonra yapılacak bir dizi işlem vardır

Devamı için LİNKE GİDEREK ayrıntılı şekilde bilgileniniz.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code