“Hayvan Sevgisi” ve hayvan ile yaşamak üzerine..

by Bilgi Akkuş Hunca | Cumartesi, Tem 11, 2015 | 111 viewszuzu-masa“Hayvan Sevgisi” üzerine..

Hayvanlar da Tanrı’nın bu gezegende bizlerle birlikte yaşayabilsin diye yarattığı varlıklardır..

Onların da canı, kalbi, ruh durumu, psikolojisi vardır aynı bizler gibi.. Ama onlar aynı zamanda insanoğlu tarafından korunma gereksinimi içerisindedirler.. Tanrı’nın verdiği görevlerden biri de budur bizlere.. Zaten inananlar bilirler ki din kitabımızın birçok yerinde bu tip buyruklar vardır Yaratan’dan..

Gel gelelim bazı vicdansız ve cahil insanlar (ve hatta bunların bir kısmı da dinine daha da çok bağlı kişilerdir) hayvanları horladıkları, aşağıladıkları gibi onlara bir de eziyet edebilmektedirler veya en azında eziyet edildiğini gördüklerinde kıllarını bile kıpırdatmazlar.

Hatta daha da beteri, evcil hayvanları bir “OYUNCAK” gibi gören, “VELEDİ” yazın onunla oynayıp eğlensin diye (üstelik bazen para verip) alan ve yaz bitiminde eve dönerken de birlikte götürmeyi uygun bulmadığı için sokağa ATI VEREN VİCDANSIZLAR da mevcuttur.. Yani GARİBİM HAYVANCAĞIZI “veledinin” oyuncağı olarak gören gafiller…

İşte bu tip insanları buradan bir kere daha “LANETLİYORUZ”.. Madem bakamayacaksın hayvana “ne halt etmeye” kanına giriyorsun onun, sırf çocuğun yaz boyu kendine eğlence yapsın diye..? Onun senin anlamaktan yoksun olduğun kadar “İNCE VE ASİL” bir ruhu olduğunu, sahibine ölesiye bağlandığını ve fırlatıp sokağa attığında ne kadar zor ve acılı bir yaşamın onu beklediğini düşündün mü hiç EEY GAFİL? Senin çocuğunu birisi kolundan tutup sokağa atsın ister miydin?

Halbuki bu güzelim varlıklar inanın çoğu zaman insandan çok daha fazla hak ediyorlar sevgi ve ilgiyi.. Nereden mi biliyoruz? Kendi özel yaşamımızdan.. Hem de birebir.. 6 kedi ve bir Terrier ile birlikte yaşıyor olma deneyiminden.. Hem de onları bahçeye hapis ederek değil, bizzat aynı evin içinde.. İşte o zaman nasıl muhteşem ve sevgi dolu varlılar olduklarını, nasıl her birisinin özel kişiliğe sahip olduğunu vesaire görebiliyorsunuz..

Laf aramızda; Çok da keyif alıyor, mutlu oluyorsunuz…

Sevgilerle

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code