“II. Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali” Anadolu Peynir Hazinesine ışık tutacak

by Editor | Çarşamba, Şub 22, 2017 | 145 viewsÜlkemiz onlarca çeşit çok lezzetli peynirin üretildiği topraklardır yüzlerce yıldır. Her ne kadar fast food hayatımıza fena şekilde girmiş vaziyetteyse de bu geleneksel gıda yine de kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir. İşte bu konuda çok önemli bir festival yapılıyor; “Slow Cheese Peynir Festivali”. İkincisi bu yıl Bodrum Milas olarak gerçekleşecek festivale oldukça büyük bir ilgi olduğu gözlemleniyor. Anadolu Peynir Hazinesine ışık tutan festival “Slow Food Yaveş Gari Bodrum” Yerel Grubu öncülüğünde 2015 yılından beri her iki senede bir düzenleniyor. Festival bu yıl 2-5 Mart 2017’de Milas Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı ile eş zamanlı olarak Bodrum, Milas, Muğla’da gerçekleştirilecek.

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adımı 2015 yılında atan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, bu yıl ikincisi 2 – 5 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye’nin ilk peynir festivali Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali için geri sayıma başladı. Türkiye’nin farklı  yörelerinden gelen ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel peynirlerin, yoğurt ve süt ürünlerinin üreticilerinin anlatımı ile tadılacağı ve tartışılacağı festivalde, ulusal ve uluslararası peynircilerin ve hijyen uzmanlarının katılımıyla coğrafi işaret almış ve Slow Food’un Nuh’un Ambarı listesine girerek Presidia olmaya hak kazanmış peynirler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya yaklaşımı, gerçek gıdaya ulaşımın zorlaştığı günümüz yaşantısında neneden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi gibi konu başlıkları ele alınacak. Festival programı kapsamında Bodrum ve Milas’taki Gastronomi ve Otelcilik Meslek Liseleri ile Muğla Üniversitesinin Beçin’deki Meslek Yüksek Okulu yerleşkesinde çiftçilere  özel “Beyaz Peynir Üretimi” ile öğrencilere  ” Peynir Yapımı” eğitimleri verilecek.

4 Mart Cumartesi günü düzenlenecek panelde belediyelerin, ziraat odalarının, süt birliklerinin ve sponsorların destekleri ile “Yerel Peynirlerimizi Nasıl Yaşatırız?” konusu tartışılacak. Doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan,  çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, tulum, göğermiş  gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok peynirin olağanüstü lezzetleri, gerçekleştirilecek tadımlarla katılımcılara ulaştırılacak.

II. Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali boyunca Bodrum’da  peynir yapım teknikleri ve peynirli lezzetlerle zenginleştirilen atölyeler düzenlenecek; birçok yerel lokantada Türkiye’nin farklı illerinden gelen peynirlerin ve süt ürünlerinin kullanıldığı özel “Peynirli Menüler” sunulacak. Festival programı içerisinde eski ve yeni peynir kitapları tanıtımları, yazar ve şefler ile tanışma olanağı sağlayacak imza günü gibi farklı etkinlikler de yer alıyor.  Festivalin diğer bir etkinliği ise 5 Mart Pazar günü panelistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Milas-Kıyıkışlacık( İasos antik kenti) gezisi. www.slowcheesebodrum.comweb sitesinden ayrıntıları paylaşılacak ve [email protected] adresi üzerinden başvuru yapılabilecek bu özel gezide katılımcılar keçi çobanlarının dağlardaki sofrasına konuk olacaklar.

2 – 5 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II. Slow Cheese Bodrum Milas Peynir Festivali, peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şölenine dönüşerek, olağanüstü lezzetler eşliğinde Anadolu peynirlerine ışık tutacak.

Festival hakkında detaylı bilgiye [email protected], https://www.facebook.com/events/1453000628049690/ , instagram: slowfoodbodrum adreslerinden ulaşılabiliyor.

Like it? Share it!