İlginç bir araştırma; Başörtüsü ve eğitim durumu

by Bilgi Akkuş Hunca | Salı, Eki 15, 2013 | 86 viewsAKP iktidara geldiğinde mevcut olan ama bu partinin iktidar yıllarında devamlı bir siyasi propaganda argümanı olarak kullandığı (ve de büyük başarıyla) başörtüsü sosyal meselesi ile, eğitim durumu arasında herhangi bir ilişki var mıdır veya bu ilişki eğer varsa bize neler söyler?

İşte bununla ilgili araştırma yapan bir şirket oldukça ilginç sonuçlar elde etmiş bulunuyor. Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz üzere, eğitim seviyesi düştükçe başörtüsü takanların nispeti “İNANILMAZ”” oranda artıyor..

BAS-ORTU-PAYLASIMDurum böyle olunca insan ister istemez şu soruyu sormasa da düşünüyor.. hani düşünce hürriyeti var.. Malumunuzdur, suç değil artık bu ya..

Başörtüsü takmayı tercih eden hanımların çoğu eğitim seviyesi açısından “cehalet” barajına takılmış mı oluyorlar? Yani kişi ne kadar az eğitimli ise o kadar fazla mı oluyor başörtüsü kullanma ihtimali?

Maalesef, bu araştırma eğer düzgün yani bilimsel ve hakkı ile yapılmışsa sonuçların bize söylediği aynen de bu oluyor…

Şunu katiyetle belirtelim ki burada insanların serbest, yani istedikleri tercih ettikleri gibi giyinme özgürlüğüne ve dini tercih ve uygulamalarına katiyetle saygı duyarak bu paylaşımı yapıyoruz. Daha doğrusu bizzat bir araştırma firması tarafından yapılmış olan bir çalışmanın sonuçlarını okumaya çalışıyoruz..

Yoksa başını örtene de, örtmeyene de saygımız sonsuzdur. Yeter ki beyin yıkamanın da ötesinde bir zorlamadan bahsediyor olmayalım her iki tercih halinde de… Kişi gerçekten de “kendi tercihi” ile hareket ediyor olsun.

15.10.2013
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code