İstanbul’dan Bakınca Akarca (Seferihisar)

Normal olarak tüm yaz boyunca Akarca’daki evimiz açık ve bu satırların yazarı da 2-3 haftada bir gidip geliyor İstanbul’dan (büyük şehirdeki işleri nedeniyle)..

Şu anda bu satırları yazarken yine İstanbul’da (Bayram’da Akarca’da olmak üzere) ve “İstanbul’dan Akarca’ya bakmak nasıl bir şeydir, acaba?” diye birkaç satır karalamak isteği bir anda ilham olarak geliverdi içinden.. Belki birileri de okur da bir pay çıkarır diye..

AKARCA BAHÇE MUHABBETİ
AKARCA BAHÇE MUHABBETİ

Bu bakımdan, Kurtköy gibi şu anda İstanbul’un en rahat, en hızlı ve de en ultra-modern şekilde gelişen bir semtini göz önüne aldığınızda, burada hayat Türkiye’deki her yerden daha rahattır Allah bilir; Geniş bulvarlar, istemediğiniz kadar alışveriş merkezleri ve tabii Viaport.. Havalimanı hemen ayağınızın dibinde.. Modern, az katlı binalar ve tabak gibi görünen bir gökyüzü.. Resmen hem medeniyetin tam içinde ve de doğadasınız gibi.. Tabii, söylemek gerekir ki nerdeyse sıfır trafik – İstanbul’a kıyasla..

Dolayısıyla, hem şehrin içinde – zira 20 dakikada Bostancı köprüsündesiniz arabınızla TEM’den – hem de şehrin dışında doğada.. Böyle bir yer..

Bu arada, pek yakında TEKNOPARK denilen İstanbul’un Silikon Vadisi açılıyor.. Müthiş bir iş potansiyelini de beraberinde getirerek.. Ayrıca, maksimum 1-2 yıl içinde metro da geliyor Sabiha Gökçen’e..

Şimdi diyebilirsiniz ki çoğunuz “”Yahu bu kadar menfaatlı bir yer varken nasıl kıyas edersin ki bir sayfiye yeriyle?”.. Yalan da değil, vallahi Türkiye’de hiçbir yerle kıyas edilmez bana göre.. Ama ben kıyas etmeyeceğim.. Yalnızca, bütün bunlara rağmen buradan bakınca güzelim AKARCA neler söylüyor onu yazmaya çalışacağım…

AKARCA
AKARCA

Bir kere, AKARCA’da deniz kenarındaysa eviniz, muhtemelen “mavi bayraklı” bir denize hemen kapı-komşu durumdasınız demektir.. Sonra, tertemiz, mis gibi bir deniz havası alıyorsunuzdur, muhtemelen.. ve de eviniz bahçeliyse, orada sebze ve meyvenizi de yetiştirip bizzat dalından koparıp yeme keyfini, mutluluğunu yaşıyorsunuzdur, büyük olasılıkla..

Sonra, burada benzine filan hiç mi hiç para vermenize lüzum yok doğrusu.. Kuvvetli bir elektrikli motosikletiniz varsa eğer, 100 km mesafede 1 TL lik (yanlış okumadınız) tüketimle, 15-20 km lik mesafelerde rahatça gidip gelebilirsiniz.. Tabii söylemeye gerek yok burada nadir zamanlar hariç trafik sıkıntısı da hiç mi hiç yoktur..

Bu arada eğer bir de hayvanseverseniz, bahçenizde can kedilerinizi (bizim gibi) veya köpeğinizi barındırabilirsiniz, sıkıntı duymadan..

Telaş yok, huzur var (tabii istisnalar hariç).. Hayat daha yavaş ve geçim daha rahat, vesaire vesaire..

AKARCA PLAJ
AKARCA PLAJ

Peki büyükşehirde olan her şey var mı? Tabii ki yok, ama İzmir 40 km mesafe.. Minibüsle bile 45 dakika gibi.. Dolayısıyla çok da problem değil..

Hastane vesaire durumu ne pekiyi? Her ne kadar Seferihisar’da devlet hastanesi varsa da tam yeterli mi, şüpheli doğrusu.. Ama 20 dakika mesafede ayrıca URLA Devlet hastanesi var ki daha teşkilatlı ve tabii İzmir..

İşte İstanbul’dan bakıldığında böyle görülüyor.. Tabii bir de Şişli’den filan bakarsa insan tası tarağı toplayıp biran önce kapağı atmak isteyebilir böyle rahat bir yere…

Sevgilerle
Editör

AKARCA VİDEOLARI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code