İsveçli Bakan “Sözlerimin arkasındayım. Tweet’imin Türkiye’de de tartışma yaratması iyi oldu” dedi
ISVECLI-BAKANİsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türkiye ile Twitter üzerinden tartışmasına neden olan tweet’inin arkasında durduğunu belirterek, “Tweet’imin Türkiye’de de tartışma yaratması iyi oldu” diye konuştu.

Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin, “15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına” ilişkin hükmü iptal etmesi ve “12-15 yaş grubunun tamamı için aynı müeyyidenin uygulanmasını hukuki karar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu” kararının ardından attığı bir tweet ile Türkiye ile ilşkilerin gerilmesine neden olan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström İsveç televizyon kanalı SVT’nin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

İsveç Dışişleri Bakanı STV’ye şöyle konuştu:

“Dünyanın her yerinde çocukların daha fazla yasal koruma, daha fazla yardım ve desteğe gereksinmeleri var. Hükümetimiz işte bunun arkasında duruyor. Tweetimin arkasında yatan gerekçe de budur. Çocuk hakları korumasını zayıflatacağını düşündüğümüz Anayasası Mahkemesi kararını görmek gerçekten endişe vericiydi.

“Çocukların korunmasını zayıflatmayacığını umduğumuz, Türkiye’nin de gözden geçirdiği, yasal prosedürün nasıl olması gerektiğinin tartışılmaya başlamasını sevinçle karşıladım. Şimdi bu Türkiye’de de bir çok kuruluş tarafından etraflıca tartışılıyor. Bu nedenle bence bu iyi oldu.”

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!