İzmir 2020 Expo’yu alabilecek mi?
Türkiye’nin 2020 Olimpiyat Oyunlarıyle ilgili hayal kırıklığından sonra, şimdi de gösler İzmir’e çevrildi. Bakalım İzmir 202 Expo’yu alabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Bilindiği gibi bir müddet önce bir müracaatı daha olmuştu bu kentimizin EXPO ile ilgili ve maalesef o zaman bu hakkı bir İtalyan kentine kaptırmıştı ve herkes de çok üzülmüştü.

EXPO 2020

EXPO 2020

Bu sefer ki yarışta ise daha deneyimli olan İzmir işini sağlama almak için  Afrika’ya tam saha EXPO 2020 baskısı uygulayacak.

Konuyla ilgili olarak beyanatta bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO 2020 yarışında Afrika ülkelerinin blok oyunu almak istediklerini söyledi.  Demirtaş, İzmir’de düzenlenen EXPO 2020 sempozyumunda büyük kısmı Afrika’dan olmak üzere çok sayıda ülkenin delegesi ile görüşerek, İzmir’in EXPO 2020 adaylığına destek istedi. Demirtaş, “EXPO 2020 için Afrika ülkelerinin blok olarak oyunu almak istiyoruz” diye konuştu.

Demirtaş, hem 7-8 Ekim 2013 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen sempozyum boyunca, hem de sempozyumu takiben Orta Afrika, Gambiya, Liberya, Afganistan, Eritre, Fildişi, Gine Bissau, Karadağ, Senegal, St. Kits ve Nevis, Somali, Sudan, Suudi Arabistan, Swaziland, Burkina Faso, Gabon delegeleriyle bir araya gelerek, İzmir’in EXPO 2020 adaylığı hakkında geniş bilgilendirme yapttı. Demirtaş’ın sempozyum boyunca tüm delegeler ile tek tek yakından ilgilendiği ve delegelere özel ilgi göstererek sempozyum için gelen Afrikalı delegelerin pek çok çoğunu yazın İzmir’de misafir ettiği öğrenildi.

Türkiye bu sefer strateji değişikliği yaparak “Bu EXPO sadece İzmir’in EXPO’su değil Afrika’nın da EXPO’su” iddiasını öne çıkardı. İzmir bu etkinliği alırsa ilk defa bulunduğumuz coğrafyada bir EXPO düzenlenmiş olacak. Türkiye ayrıca “Bu EXPO sayesinde sadece Türkiye değil Afrika da kazanacak” temasını da işlemeye çalışıyor.

Bilindiği gibi Türkiye bu hükümet döneminde büyük atak yaparak Afrika’nın 40 ülkesinde büyükelçilik açmış oldu ve 50 civarında ülkesine direk uçuşlar düzenlemeye başladı. Tabii ki bu faktörler de Türkiye’nin Afrika oylarını alma şansını arttırıyor.

Bu arada Türk heyetinin 20 Ekim – 23 Ekim tarihleri arasında 3 günlük bir gezi için Gana’ya gideceği ve burada Ganalı işadamları, oda başkanları ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu’na üye, 15 ülkeden ticaret odası başkanları ile de toplantı yapılacağı öğrenildi. Bu seyahat esnasında hem ticari ilişkiler geliştirilecek hem de İzmir’in EXPO 2020 adaylığına destek istenecek.

Oylama 27 Kasım’da Paris’te yapılacakve bu zamana kafdar Afrika ülkelerinin üyelerine tam saha pres uygulanacak.

Bütün bu faktörler düşünüldüğünde, İzmir’in 2020 Expo etkinliğini alması çok da uzak ihtimal olarak görülmeyebilir. Ama yine de şimdiden bunu çantada keklik olarak görüp sonradan hayal kırıklığına uğramamakta fayda var.

Ne diyelim? Allah hayırlısını nasip etsin.

17.10.2013
Editör

Kaynak: medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code