İzmir Avrupa Caz Festivali başladı
İzmir’de çok önemli bir etkinlik başlıyor bugün; 4-20 Mart tarihleri arasında devam edecek olan etkinliğin adı İzmir Avrupa Caz Festivali.

Festivalin amacı, Avrupa’nın ve Türkiye’nin kendi alanlarında önemli gelişmeler sağlamış caz sanatçılarını bir araya getirerek bu kültürü geniş kitlelere yaymak ve  İtalya, Fransa, Avusturya, Almanya, Hollanda, Polonya’dan gelen caz sanatçıları İzmirli caz severlerle buluşurken, çok sayıda genç izleyiciye Avrupa Cazını dinlemek, anlamak, öğrenmek ve sevmek fırsatını sunmak.

IZMIR-AVRUPA-JAZZ

IZMIR-AVRUPA-JAZZ

Türkiye’nin AB üyeliğinin sıkça konuşulmaya başlandığı dönemde İzmir Avrupa Caz Günleri olarak başlayan etkinlik, Gümrük Birliği’ne kabulümüzün ardından hızlanan süreç içinde kapsamı genişletilerek İzmir Avrupa Caz Festivali adını almıştır.

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin en büyük farkı, eğitim ağırlıklı olması. Festivale konser vermek için gelen sanatçılar atölye çalışmaları ve ustalık sınıflarıyla İzmirli genç sanatçılara birikimlerini aktarıyor. Atölye çalışmalarına katılan başarılı gençlerden ikisi Siena Caz Vakfı ve İKSEV işbirliği ile İtalya’da Siena Yaz Caz Ustalık Sınıfları kurslarına burslu olarak katılıyor. Bugüne kadar 18 genç bu olanaktan yararlanmıştır. Ayrıca festivalin resmi afişi, son 11 yıldır, yine genç tasarımcılara yönelik düzenlenen ve tüm Türkiye’den yeteneklerin katıldığı Caz Afiş Yarışması ile seçilmektedir.

04.03.2014
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code