İzmir B.Ş. Belediyesi çalışanları grevin eşiğinde
İzmir’de, aralarında toplu ulaşımın da yer aldığı belediye hizmetlerini yürüten birçok şirkette çalışan yaklaşık 10 bin işçi, toplu iş sözleşmesinin imzalanmaması halinde 26 Temmuz’da uygulanacağı ilan edilen grev öncesi 1 günlük iş bırakma eylemi yapacak.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir 1, 2 ve 3 nolu şubelerinin örgütlü olduğu büyükşehir belediyesi iştiraklerinden İZELMAN ve İZENERJİ’de işçiler, şubat ayında başlayan ve uyuşmazlıkla sona eren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ardından alınan karar gereği, sendika yöneticileri ve belediye yönetimiyle devam eden görüşmelerde bir anlaşma olmadığı takdirde 26 Temmuz Cuma günü greve başlayacak. 

İzmir’de toplu ulaşım hizmetinden fen işlerine, park, bahçe ve otopark hizmetinden trafik zabıta ve mezarlık hizmetine kadar birçok belediye hizmetini sunan her iki şirkette çalışan işçiler, ücret artışı taleplerinin kabul edilerek toplu iş sözleşmesinin greve gerek kalmadan imzalanması çağrısında bulunmak için eylem yaptı.
izmir-grev
Basmane Semti’ndeki DİSK Ege Bölge Temsilciliği önünde toplanan işçiler, “sadaka değil toplu sözleşme”, “eşit işe eşit ücret” ve “vur vur inlesin Aziz Başkan dinlesin” şeklinde sloganlar atarak, Konak Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürüdü.

Burada toplanan ve bir süre ıslıklarla protestoda bulunan işçiler, “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, yaptığı konuşmada, İZELMAN ve İZENERJİ çalışanlarının her gün belediye bünyesindeki başka şirketlerinde çalışan mesai arkadaşlarıyla aynı işi yapmalarına karşın 8 saat sonunda çok daha az ücretle evlerine dönmek zorunda kaldığını ifade etti.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bu adaletsizliğin giderecek bir ücret artışı talep ettiklerini ancak bunu sağlamaktan çok uzak tekliflerle karşılaştıklarını belirten Sarı, şunları söyledi:

“Genel-İş olarak İzmir’de 18 ilçe belediyesinde örgütlüyüz. Çiğli’de, Urla’da yüzde 15’in altına düşmeyen sözleşmeler imzaladık. Çiğli Belediyesi, büyükşehir belediyesinden daha mı büyük ki yüzde 21 zam veriyor. Eğer taleplerimiz kabul görmezse ayın 26’sında grev kararımızı hayata geçireceğiz. Gelin, toplu iş sözleşmesini herkesin mutlu olacağı şekilde burada, davulla zurnayla halay çekerek bitirelim.”

Kaynak:haberler.com

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code