İzmir Kadınlar Günü’nü böyle kutladı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İzmir’de 4. Kadın Festivali adıyla kutlamalar yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kutlamalara İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam ve Erdal Aksünger ve  İzmirli kadınlar katıldı. Törende bir konuşma yapan   İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan:

“Bütün bu faaliyetlerle İzmir, kadınların daha rahat yaşayabildiği, kadınların daha çok sorununu çözen bir kent haline geldi ve İzmir kadın dostu kent unvanını aldı. İzmir çok kısa bir zamanda dünyada kadın dostu kentlerin birincisi olmak zorunda. Biz inşallah hep beraber kadın dostu kentlerin dünyada birincisi olacağız. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi coğrafyada olursa olsun, hangi ülkede olursa olsun o ülkenin kadını erkeklerden daha fazla verimli, ülkesine hizmet eden, üreten, ailesine ve çocuklarına fedakardır. Dünyada Türk kadını kadar ailesini ve ülkesini ayakta tutan bir kadın yoktur. Türkiye, kadınlarımızın bu özellikleri ile büyük krizleri atlattı. İstiklal savaşının kazanılmasında Türk kadınlarının yeri unutulmazdır.”

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Emel Denizaslanı da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, kadınların cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle yaşadığı sorunlara başkaldırının adı olduğunu söyledi.

Emel Denizaslanı:

“Biz kadınlar her 8 Mart’ta çözülmesini istediğimiz sorunları sayıp, o yıl içinde olmasını beklediğimiz değişiklikler için umutla yeni bir sayfa açtık. Kadın ve kadına dair sorunların çözümünde yasal düzenlemelerin ve yaptırımların önemi çok büyüktür ama sorunların bu denli yaygın yaşanmasındaki en önemli etkenlerden biri kadını birey olarak görmek istemeyen zihniyettir. Söz konusu zihniyetin değişmemesi halinde kadına yönelik şiddetin, cinayetlerin ve tacizin önlenebilmesi için uzun bir mücadelenin gerektiği açıktır.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam ve Erdal Aksünger ile İzmirli kadınların katıldığı törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code