İzmir pek yakında Karşıyaka ve Konak hatlarında tramvaya kavuşuyor
TRAMVAY-2Ege’nin merkezi İzmir’de ulaşımla ilgili atılımlar devam ediyor. Şüphesiz ki bu kentimizdeki ulaşım İstanbul’ ile kıyaslandığında zaten çok daha rahat. Som zamanda metro sistemindeki gelişmelerle birlikte tramvay projesinin tamamlanmasıyla birlikte İzmir iyice rahatlayacak yolcu trafiği açısından.

Tramvay projesinin bir tanıtımı da fuarda yapılıyor. Hatta bu konu için Konak ve Karşıyaka hatlarında çalışacak tramvayın ilk seti, tanıtılacağı İzmir Enternasyonel Fuarı alanına özel olarak döşenen rayların üstüne indirildi.

TIR üstünden indirilen setin zarar görmemesi için büyük özen gösterildi. İndirilme anı birçok vatandaş, hatta tren setinin getirildiği Güney Kore’den gelen personel tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Setin indirilişin son metrelerinde ise fokliftten destek alındı. Stantta tramvayın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı elektrikli otobüs ve bisikletler de yeralacak. Ulaşım yatırımları tanıtılacak.

Güney Kore firması Hyundai Eurotem’in Adapazarı’ndaki tesislerinde üretilen tramvay araçları 32 metre uzunluğunda 48 oturarak toplam 285 kapasiteli olacak. Araçların dış ve iç görünümünde İzmir’in deniz kenti olmasından dolayı mavi ve turkuazın tonları kullanıldı. Tramvayın geçerken yavaşça dalgalanacağı bir görüntü oluşturulması hedeflendi.

Ayrıca, İzmir Metrosu’nun simgesi kırmızı çizgi de araç üzerinde yeraldı. İç tasarımda ise sahil ve deniz havası verecek unsurlar öne çıktı. Yolcuların güvenli bir şekilde tutunabilmeleri için tutamaklar ve tutunma yerleri kolayca erişilebilecek yerlere yerleştirildi. Tekerlekli iskemle kullananlar, ağır bavul ya da bebek arabası gibi araçlarla binen yurttaşların özel ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla çok amaçlı alanlar ayrıldı.

Tramvaylarda tren kontrol ve izleme ünitesi, yolcu bilgilendirme sistemi, LCD ekranlar, aktif güzergah haritası, kamera, görüntü ve ses kaydedicisi bulunacak. Metro ve İZBAN sistemini tamamlayıcı olacak 12.7 kilometre uzunluğunda ve 19 duraklı Konak Tramvayı ile 9.87 kilometre uzunluğunda ve 15 duraklı Karşıyaka tramvay hattında toplam 38 araç çalışacak.

Toplam maliyeti 390 milyon TL olan proje kapsamıda Karşıyaka tramvayı 2017 başında Konak ise 2017’nin ikinci yarasında tamamlanacak. Yapılan fizibilite çalışmalarına göre Konak hattında günlük 95 bin kişi, Karşıyaka hattında ise 87 bin kişi taşınacak.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/tramvay-izmir-fuarinda-gorucuye-cikacak-40202973

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code