İzmir’de belediye işçileri greve mi gidiyor?
Hayat şartları her gün emekçi aleyhine daha da kötüye giderken, kamu kesiminde çalışanlar da hiç şüphesiz bundan fena etkileniyor…

Örneğin, Türkiye’nin en önemli kentlerinden İzmir’in belediye işçileri de bu sıkıntıdan nasibini almış görünüyor. Nitekim toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine İzmir B. Şehir Belediyesi işçilerinin Cuma günü greve gitmesi bekleniyor.

Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZELMAN ve İZENERJİ yönetimleriyle DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi belediye işçileri arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için işçilerin son olarak bu yola başvurmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Her iki şirkette toplam 10 bin kadar işçi çalışıyor. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi üç ayrı grup çalışan için yüzde 8 ile yüzde 21 arasında değişen oranlarda zam önerildiğini açıkladı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Genel İş İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Memiş Sarı, yaptığı açıklamada, TİS görüşmelerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önerdiği zam oranının yeterli olmadığını söyledi.

24.07.2013
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code