İzmir’in Kurtuluşu, Atatürk ve düşündürdükleri

by Bilgi Akkuş Hunca | Pazartesi, Eyl 9, 2013 | 140 viewsBugün 9 Eylül 2013.. Yani Türkiye’nin ikinci büyük ve en medeni kenti İzmir’in kurtuluş yıldönümü…

Bu ve benzeri kutlamalar nerdeyse bir aşıra yaklaşan bir zamandan beri yapılıyor.. Hem de coşkuyla..

Bilhassa İzmir Büyükşehir Belediyesi’ de kutlayanların en önde giden oluyor, yaptığı çeşitli organizasyonlar vesaire ile…

Ülkenin içinden geçtiği eski deyişle “namüsait” (uygun olmayan) şartlar göz önüne alındığında bugün yapılmakta olan kutlamaların cumhuriyet sevdalıları ve bizzat “cumhuriyetimizin kendisi” için ne kadar önem arz ettiği apaçık ortadadır..

9 EYLÜL KUTLAMA

9 EYLÜL KUTLAMA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yapmış olduğu inanılmaz hizmetleri, kazandığı savaşları inkar etmeye bunları nerdeyse yok saymaya çalışan bir zihniyet ve dünya bakışına karşı cumhuriyet en büyük gücünü emanet edildiği Türk Gençliğinden almaktadır.. Gençlik de işte bu tip bayram ve kutlamalarda bu yeminini, sadakatini ve enerjisini yenilemekte, tazelemekte ve bataryalarını adeta doldurmaktadır.

Gençlik kendi rüştünü demokrasi gösterilerinde ispat etmiş, hürriyet ve demokrasi uğrunda gerekirse yalnızca gözünü değil, canını bile verebileceğini gereken kişilere göstermiştir… Onun için üzerine düşeni yapmaya hatta gittikçe artan bir bilinçlilikle hazır olduğunu kanıtlamış bulunmaktadır Atatürk’ün Gençliği.

Yalnız, Cumhuriyeti koruyup kollaması gereken diğer önemli unsur olan Cumhuriyet Halk Partisi, yani Atatürk’ün bu ülkeye hizmet etsin diye bizzat kurup cumhuriyeti emanet ettiği partinin üzerine düşeni yapmayı becerebildiğini söylemek pek de kolay değildir – hem de tarafsız gözlerle, hatta bu partiye oy veren milyonlarca kişinin gözüyle bile…

Öyle bir parti düşünün ki, Atatürk ve cumhuriyet rüzgarını arkasına almış, şaşmaz, sadık milyonlarca takipçileri mevcuttur..  Ama zaman içinde bunların önemli kısmını yitirmiş, mirasyedi gibi harcamış ve Türkiye’nin bugün bazı mihraklar tarafından “onlar bizler” diye neredeyse bir kardeş kavgasına sokulma riski içine girmesini bile engelleyememiştir… Neden? Tabii ki kötü ve basiretsiz yönetim yüzünden.. Ülke meselelerini bırakıp, koltuk ve menfaat için parti içinde birbirini yeme mücadelesi nedeniyle..

Öyle bir gözü dönme hali ki, Türkiye şu andaki durumuna geldikten, cumhuriyet yok olma riskiyle karşı karşıya kaldıktan sonra ancak uyanabilmişlerdir.. Ne acıdır ki, bugün bile birbirini yeme savaşı devam etmektedir CHP içinde, “parti içi demokrasi” adı altında..

İşte, bu en önemli kurumumuz kendini toparlayıp, muktedir bir liderin yönetimi altında bu cumhuriyete sahip çıkmazsa bu ülkenin selameti oldukça zor olacaktır..

Bu tabloyu, her ne kadar sayın Kılıçdaroğlu methiyeler dizse de İzmir Belediyesinin sergilemekte olduğu performansta bile aynen görebiliyoruz.. Ne üzücüdür ki, Belediyeye halen de devam etmekte olan destek oylarının önemli bir bölümü cumhuriyete verilen desteğin ta kendisidir esasında, yoksa belediyeden çok memnun olunduğu için değil.. İşte gün gelir, vatandaşın canına tak eder ve o destek de biter veya azalırsa cumhuriyetin bu kalesi de düşüverir.. Aynen İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi, insanları hayretler içinde bırakarak..

Değerli kardeşlerimiz, güzide kentimiz İzmir’in kurtuluş gününde içinde bulunduğumuz durumun bize düşündürdükleri bunlardır maalesef.. Umut edilir ki CHP’nin başında olanlar (bilhassa), koltuğun memleket meselesi yanında hiçbir önemi olmadığı bilincine yakında bir gün erişirler ve enerjilerini bu yönde tertemiz bir mücadele için harcarlar.. İşte ancak o gün tünelin sonunda ışığı görebilir, cumhuriyet sevdalısı on milyonlarca vatandaş… “O gün gelir mi, yakında mı” derseniz eğer, keşke kalplerimizi ferahlatıcı bir cevap verebilseydik deriz…

09.09.2013
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code