Kırsal yaşamı korumak için bir ilke imza

Seferihisar ve Orhanlı köyü birlikte bir ilke imza attı.

Seferihisar’Da kırsal yaşamı korumak ve sağlıklı, lezzetli zeytinyağı üretmek için seferber oldular. Yüzlerce yıllık taş değirmende üretilen Orhanlı Taşbaskı Zeytinyağı SEFERİPAZAR.COM ile tüm ülkeye ulaştırılıyor.

Orhanlı Taşbaskı köyünde zeytinyağı geleneksel yöntemlerle üretilip, satılıyor. Elle toplanan zeytinler taş baskı yöntemiyle eziliyor. Zeytine tam da Seferihisar’ın unvanına denk düşen “Yavaş zeytinyağı” adı veriliyor.

yavas-zeytinyagiTaşbaskı zeytinyağının ezilme işlemi de farklı. Zeytinler 30 dakika süreyle eziliyor ve içindeki yakıcı tatlar bu işlem sayesinde kayboluyor.

Başkan Tunç Soyer yavaş zeytinyağı için bakın ne diyor:

“Seferihisar köylüsünün yaşam kalitesinin yükselmesi, ilçemizin en önemli hedeflerinden biri. Seferipazar ve Orhanlı Köyü Derneği’nin bu müşterek projesinin ana amacı, köyün halihazırda ürettiği taşbaskı zeytinyağının değerini arttırmak yoluyla, Orhanlı Vadisindendeki geleneksel zeytinlikleri korumak. Eğer proje başarılı olursa köylünün zeytinlikleri elden çıakrmak yerine, geleneksel üretmim devam ettireceği kesin. Zeytinlerle birlijte ilçemizin yüzlerce yıllık taşbaskı zeytinyağı kültürü de korunmuş olacak.”

Eğer siz de bu tadı denemek isterseniz; www.seferipazar.com’dan sipariş verebilirsiniz.

B.A.H

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code