Kurban bayramı yaklaşırken dikkat: Kurban ve et fiyatları spekülasyonla yükseliyor
KURBANLIKZaman hızla akıp gidiyor ve neredeyse kurban bayramına da kavuşmak üzereyiz. Bayramda yine imkanı olanlar kurbanlıklarını alıp inançlarının gereğini yerine getirecekler. Bu arada çok ciddi bir uyarı da TESK Başkanı Paladöken’den geliyor vatandaşlara ve ilgililere. Tesk Başkanı’nın yapmış olduğu hem de yazılı açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz;

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her Kurban Bayramı öncesinde et ve kurban fiyatlarında yükselmelerin yaşandığını belirterek, bunun spekülatif olduğunu söyledi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada kırmızı et fiyatlarındaki artışın spekülasyondan ibaret olduğunu belirterek, “4 milyon 980 bin baş hayvan Kurban Bayramı’nda kesilmek üzere ahırlarda beslenmektedir. Kurban kesmek için ülkemizde yeterli hayvan var. Ama spekülatörler her zaman olduğu gibi yine piyasayı alt üst ediyor. Üreticilerimiz fiyatları abartmadan satarsa kurbanlıklar ellerinde kalmaz” dedi.

Palandöken ayrıca şunları da ekledi: “2015 yılında ülkemizde 1 milyon 149 bin 262 ton et üretildi. 2013 yılından beri yüzde 15 artış söz konusu. Ancak üretimin önemli bir kısmı büyük besiciler tarafından gerçekleştirilirken, satışların da büyük bir kısmı zincir marketlere kaymış durumda. Etin fiyatının yükselmesi bireysel işletmelerin azalmasından kaynaklanıyor. Türkiye’de kişi başına kırmızı et tüketimi 14-15 kilo civarında. Geçen yıl 3 milyon 766 bin büyükbaş , 7 milyon 7 bin küçükbaş kesimi yapılması ile 1 milyon 149 bin ton et üretilmesine rağmen Avrupa ile kıyasladığımızda yeterli olmadığını görüyoruz”.

KAYNAK: http://www.tarimeksen.com/2016/08/20/et-oyununda-yeni-surec/

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code