Manisa’da orman yangınlaarına önlem: 1300 metrede duman avcılığı yapıyorlar

by Bilgi Akkuş Hunca | Cumartesi, Ağu 20, 2016 | 110 viewsMANISA-YANGINMANİSA’nın Akhisar İlçesi’nde, Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait Karadağ Yangın Gözetleme Kulesi’nde görevli Hüseyin Gencer, eşi Sakine Gencer ile birlikte, orman yangınlarına karşı 8 yıldır duman avcılığı yapıyor.

Hüseyin Gencer ve Sakine Gencer çifti 1300 metre yükseklikte Karadağ’ın zirvesinde konuşlu yangın gözetleme kulesinde, yaklaşık 30 bin hektarlık orman alanını 7 gün 24 saat kesintisiz, dürbünle takip ediyorlar ve gördükleri en ufak bir dumanda yangın ekiplerini harekete geçiriyorlar. 1995 yılında Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü’nde yangın işçisi olarak başladığı görevini, 8 yıldır yangın gözetleme kulesinde devam ettiren Hüseyin Gencer işinin ne kadar önemli ve kritik bir görev olduğunun farkında olduğunu belirtiyor. Eşinin de yanında olmasının kendisi için bir şans olduğunu söyleyen Hüseyin Gencer, yangın gözetleme kulesinin mutfağı başta olmak üzere tüm yaşam alanlarının evlerindeki konforu aratmayacak düzeyde olduğunu gözetleme ve haberleşme görevini eşi ile nöbetleşe yaptıklarını söyledi.

22 yıllık evli olan Hüseyin Gencer ve Sakine Gencer çiftinin 18 yaşındaki kızları Sevgi Gencer de bazen yanlarında bazen de köyleri Hanbaşı’nın yakın olmasından dolayı kendi evlerinde kalmayı tercih ediyor. Sakine Gencer, kendisinin eşinin yanında bulunmaktan, ona yardımcı olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Akhisar Orman İşletme Şefi Müjde Kaya Alaca ise Karadağ Yangın Gözetleme Kulesi’nin 6 ay boyunca orman yangınları ile mücadele çalışmalarında kendileri için çok önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi. Orman İşletme Şefi Alaca 1300 metre yükseklikte olmasına rağmen personelinin rahat ve güvenli bir şekilde görevlerini yapmaları için her türlü konforu düşündüklerini, kuleye çıkan yolu genişlettiklerini, önümüzdeki aylarda ise depo su yerine yakındaki bir kaynaktan borularla kuleye su getireceklerini, çalışmalara başladıklarını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/1300-metrede-duman-avciligi-yapiyorlar-40201110

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code