Matematikçi Prof. Dr. Ali NESİN matematiğin Nobel ödülünü alarak “bizleri” gururlandırdı
Matematikçi Prof. Dr. Ali NESİN matematiğin Nobel ödülünü alarak ülkemizi gururlandırdı

Prof. Dr. ALİ NESİN (Ödüllü Matematikçimiz)

 

Medyadaki haber şöyle: İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkan vekili Prof. Dr. Ali Nesin, matematik bilimine olağanüstü katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Leelavati Ödülü’ne layık görüldü. Survivor tarzı programların çok iş yaptığı, daha dilini doğru dürüst konuşamayan, okuduğu şarkının anlamını bilmeyen (gerçi çoğu anlamsız ya), topluma hiçbir olumlu ve yaratıcı, geliştirici katkı sağlamayan kişilerin zirve yaptığı, baş tacı edildiği bir ülkenin bir evladı dünyadaki önemli başarılardan biri olarak kabul edilen “matematiğin NOBEL ödülünü” kazanıyor… Ne duyan var ne de bilen. Bundan bahsedense nerdeyse hiç yok (en azından çok az). Cumhuriyet, Birgün gibi bazı gazeteler bir haber olarak değerlendirip paylaşmışlar, yine de sağ olsunlar.

Şimdi sormak lazım, bu habermeclise Lamborghini arabasıyla gelip hava atmayı öğrenmiş bilenKenan Sofuoğlu’nun “muhteşem” başarılarından daha mı az önemli? Başka onlarca değil binlerce örnek var böyle, ama bunları da buraya alarak boşuna kalabalık yapmayalım.

Dememiz odur ki Sayın Nesin’in elde etmiş olduğu bu tip başarılar “BİLİM” başarılarıdır. Bunlarla “gençleri özendirerek onların da ileride bilime katkı yapmalarını sağlayabilirsek” hem insanlık kazanır ve hem de –hiç şüphe olmasın – esas ülkemiz kazanır. Onun için de devletin böyle değerli “insanları” (özellikle de bilim insanlarını) vitrine çıkararak gerçek bir kahraman olarak takdim etmesi ve arkasında durması gerekir. Survivor’daki “tipler” ve Ilıcalı beyefendi gibileri değil, bu insanlar gençlerimizin özeneceği kahramanlar olabilmelidir.

Muhterem Ali Nesin’in başarısına gelince lütfen aşağıdaki kısa bilgileri okuyarak sevdiklerinizle ve çevrenizde paylaşınız – ki insanlarımız bilsin anlasınlar bu toplumdan da “gerçekten” değerli insanlar çıktığını, çıkabildiğini.

ŞİRİNCE MATEMATİK KÖYÜ (Prof. Ali Nesin)

 

HABER: Prof. Dr. Ali Nesin, matematik bilimine olağanüstü katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Leelavati Ödülü’ne layık görüldü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkan vekili Prof. Dr. Ali Nesin, matematik bilimine olağanüstü katkılarda bulunan bilim insanlarına verilen Leelavati Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl dört kişiye verilen ve “Matematiğin Nobeli” olarak bilinen Fields madalyası sahiplerinden biri ise Cambridge Üniversitesi’nden İran Merivan doğumlu, geometri uzmanı Prof. Dr. Koçer Birkar oldu.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde Gauss, Nevanlinna ve Leelavati olmak üzere üç ödül; Fields ve Chern olmak üzere iki madalya verildi.

Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nin açılış töreninde 4 yılda bir verilen Leelavati Ödülü, Prof. Dr. Ali Nesin ’e, Türkiye’de matematik alanında farkındalığın artmasına olan katkıları ile Şirince’de kurduğu, “Nesin Matematik Köyü” dolayısıyla verildi. Nesin, ödülünü 9 Ağustos günü Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak törenle alacak.

Manchester Üniversitesi’nden Prof. Alexandre Borovik, Prof. Dr. Nesin’in ödülü almasıyla ilgili olarak, “Ödül, matematiğin bir entelektüel bilim dalı olarak ve farklı insani girişimlerinde oynadığı hayati rolün toplumsal bilince kazandırılmasındaki olağanüstü katkılarından dolayı Ali Nesin’in oldu. Buna çok sevindim; ama hiç şaşırmadım. Hayatım boyunca 4 ülkede ders verdim ve kesinlikle diyebilirim ki Ali Nesin’in matematik eğitimi ve tanıtımında yaptığı işlerin gerçekten de dünyada karşılığı yoktur” dedi.

Jussieu Matematik Enstitüsü Emeritus Araştırma Direktörü Max Dickmann, “ Ali Nesin ’in Şirince’de kurduğu Matematik Köyü ile birçok meslektaşını şaşırttı. Matematik Köyü, Türkiye’nin ve gençliğin matematik sevgisine katkıda bulunan fevkalade orijinal bir girişim” diye konuştu.

Matematik Köyü (Şirince)

 

Ali Nesin kimdir?

1956′da İstanbul’da doğan Nesin, ilkokuldan sonra ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde, liseyi de İsviçre’de tamamladı. Nesin 1977-1981 yılları arasında Paris VII Üniversitesi’nde matematik öğrenimi gördü. Daha sonra ABD’de Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusü’nde öğretim üyeliği yaptı.

1995′te babası Aziz Nesin’in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı. 1996 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi matematik bölümü başkan vekili olarak görev yapan Ali Nesin iki çocuk sahibi.

Nesin’in ‘Matematik ve korku’, ‘Matematik ve doğa’, ‘Matematik ve sonsuz’, ‘Develerle eşekler’, ‘Önermeler mantığı’adlı kitaplarının yanısıra çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve İngilizce bir kitabı bulunuyor. Ödüllü matematikçi, Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapıyor.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code