“Mavi Bayraklı Plajlar” Cenneti İzmir ve Seferihisar plajları
SEFERIHISAR-MAVI-BAYRAKLI-PLAJÜç bir tarafı denizle çevrili ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz yöreleri turizm açısından amansız bir rekabet içinde olmuştur her zaman. Özellikle Bodrum ve Marmaris gibi uluslararası iki önemli markaya sahip Ege’nin karşısında Akdeniz bölgesi de Kemer, Antalya ve Alanya gibi dünyaca bilinen markalarıyla iddiasını sürdürmüştür…

Bu arada sakin şehir Seferihisar’ın da içinde bulunduğu İzmir yöresinin en çok “mavi bayraklı” plaja sahip olduğu belirtiliyor… Zaten bizler de bu yörede yaşayan insanlar olarak bu açıdan ne kadar şanslı olduğumuzun farkındayızdır sanırım.

Bildirildiğine göre 2006 yılında 29 olan İzmir’deki mavi bayraklı plaj sayısı, 2016 yılında yüzde 62 artışla 47’e yükselmiş bulunuyor. Bu artışta en büyük payın da, sahil bölgelerinde ileri biyolojik arıtma tesislerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu belirtiliyor.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın bildirdiği 2016 yılı resmi verilerine göre Türkiye “Mavi Bayrak” uygulaması yapan 44 ülke içerisinde İspanya’nın ardından ikinci durumda bulunuyor. İzmir “Mavi Bayraklı plaj sayısını bu yıl 47’e çıkarmış durumda.

2016 yılı sezonunda Çeşme’de 10 adet, Foça’da 7, Dikili’de 5, Seferihisar’da 13, Menderes’te 11 Selçuk ile Karaburun’da 3’er tane olmak üzere İzmir’deki toplam 47 sahil noktasına mavi bayrak verilmiş bulunuyor.

Örneğin, Akarca’nın bütün kıyısı boyunca denize girilebiliyor ve bu sahilde aralarında Zümrütevler sitesinin hemen önündeki GEMİSU plajı da bulunuyor. İlçemizde doğrudan halka açık yani belediye tarafından işletilen bu tip plajların listesi şöyle;

1 Büyük Akkum Halk Plajı Sığacık
2 İztur Sertur Sitesi Önü Halk Plajı Akarca
3 Akarca Halk Plajı Akarca
4 Gemisuyu Mevkii Halk Plajı Akarca
5 Bahadır Mevkii Halk Plajı Akarca
6 Doğanbey Ömür Beldesi Halk Plajı Doğanbey
7 Doğanbey Sakızağacı Mevkii Muhtarlık Önü Halk Plajı Doğanbey
8 Doğanbey Havacılar Sitesi Önü Halk Plajı Doğanbey
9 Bengiler Mahallesi Halk Plajı Ürkmez
10 Ürkmez Halk Plajı Ürkmez

Listeye baktığımızda SEFERİHİSAR gibi normal nüfusu 40,000 civarında olan bir ilçenin bu kadar çok sayıda mavi bayraklı plaja sahip olması gerçekten de ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor burada yaşayan insanların veya burada yazlıkları olup keyfini çıkaranların.

Bu arada “Mavi Bayrak başvurularında” bakılan iki ana ön koşulun, deniz suyu kalitesi ve plajın bulunduğu bölgede arıtma sistemlerinin durumu olduğunu da belirtelim. İşte burada İzmir çok avantajlı bir duruma geçiyor. Zira bu ilimizin Avrupa standartlarında 18 ileri biyolojik, 37 biyolojik ve 6 doğal atık su arıtma tesisi olmak üzere 61 adet arıtma tesisi faal durumda. İşte bu da İzmir’e bu alanda Türkiye’nin öncü ve lider kenti olma özelliğini getiriyor.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü. Plajlar için 33, marinalar için 24 mavi bayrak kriteri bulunuyor. Bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi, can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor. 15 gün arayla iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerin yapılması, tesisin paket arıtma tesisi veya belediyenin arıtma tesisi kurmuş olması önemli kriterlerin başında yer alıyor. Mavi bayrak adayı plajlar için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen numune noktalarından Mayıs ayı başı ile Eylül ayı sonuna kadar sezon boyunca deniz suyu numunesi alınıyor.

AKARCA SAHİLİNDEN NEFİS BİR GÖRÜNTÜ …

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code