Menderes Halk Pazarı’na bir ziyaret ve meyve sebze fiyatları

by Editor | Perşembe, Eyl 6, 2018 | 260 viewsMenderes Halk Pazarı'na bir ziyaret ve meyve sebze fiyatları

Bugün günlerden 6 Eylül 2018 Perşembe… Arkadaşla birlikte haydi Seferihisar’dan hareketle gidip bir MENDERES Halk Pazarını ziyaret edelim dedik. Malum, Seferihisar Cuma Pazarında fiyatların oldukça yüksek olduğu çoğu kişinin dilinde epey süredir.

Zaten, Menderes Oto Sanayi Sitesi’nde araba bakımıyla bir işimiz de vardı ve iki işi birleştirelim dedik, üşenmedik gittik doğrusu. Yaklaşık 40 kim gidiş bir o kadar da dönüş tabii. Yani 25-30 TL bir yakıt yakıyorsunuz kabaca (2018 Eylül itibarıyla).

Öncelikle şunu söyleyelim; Sahil yolu değil de yukarı yol yani Kavakdere ve Orhanlı üzerinden gidince yol bayağı kısalmış oluyor, dolayısıyla yakıt masrafı da ciddi şekilde düşüyor. Neyse oldukça virajlı ama o kadar da tenha yollardan geçerek kısa sürede varıyorsunuz zaten Menderes’e.

MENDERES ŞEHİR MERKEZİ NASIL BİR İZLENİM VERİYOR?

İlçe maalesef bakımlı ve insanı çeken (yani ne güzel bir yere geldim dedirten) bir görüntüye sahip değil. Burada hemen Seferihisar’ın hakkını teslim edelim. O kadar farklı ki sakin şehrimiz, yani Menderes’i Seferihisar’ile kıyasladığımızda Mercedes’ten inip Murat 131’e binmeye benziyor. İşte burada değerli Başkan Tunç Soyer’i hatırlamamak mümkün değil. Hakikaten de (her şeye rağmen) özenilecek bir ilçede yaşadığımızı bilelim.

BELEDİYE VATANDAŞINI DÜŞÜNÜYOR MU?

Neyse, bu arada anlaşılıyor ki Menderes’te belediye vatandaşını pek de düşünmüyor. İnanılır gibi değil; Oto Sanayi Sitesine giden bir tane vasıta yok, iyi mi? Ne dolmuş, ne otobüs ve ne hiçbir şey.  Esnafla kkonuşuyoruz: Esnaf “Söylüyoruz ama bizim görevimiz değil deyip işin içinden çıkıyorlar” diyor. Kime mi? Belediye’ye tabii… Yani buranın belediyesi vatandaşa şöyle demiş oluyor (bizce): “Arabanız yoksa başınızın çaresine kendiniz bakın, nasıl giderseniz gidin” (ne halt ederseniz edin gibi oluyor adeta, biraz). Vatandaşa karşı böyle bir vurdumduymazlık hatta dolayısıyla onu yok görme olabilir mi? Olabiliyor demek. Bu nedenle, gerçekten de KINIYORUZ “beldeyi yöneten otoriteyi.

Menderes Halk Pazarı'na bir ziyaret ve meyve sebze fiyatları

Gelelim pazarına; Pazarda fiyatlar gerçekten de Seferihisar’dan ciddi şekilde daha ucuz. Yani yaklaşık yüzde 40 desek çoğu üründe pek de yanılmış olmayız. Esnaf daha kibar (kıyaslamalı olarak).

Örnek vermek gerekirse, fiyatlar şöyleydi (06 Eylül 2018)

LİMON 5 TL / KG
AYŞE KADIN FASULYE 4-5 TL
PATATES 2 TL / KG
YEŞİL BİBER (SİVRİ) 3 TL / KG
SALATALIK 2-2,5 TL / KG
DOMATES 2-3 TL / KG
BARBUNYA 5 TL / KG
ŞEFTALİ 2,5-3 TL / KG

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, 2-3 kişi birleşip tek arabayla ayda hiç olmazsa 2 defa gidilse pu pazara herhalde yaklaşık 100-150 TL adam başı tasarruf edilir. Diyebilirsiniz ki “bu rakam için değer mi?”. Özellikle emekliler için 50 TL bile önem kazandığı bir devirde yaşıyoruz artık. Gittikçe de daha zor olacağı da açık seçik görülüyor. Onun için derim ki bir Perşembe günü kendiniz de gidip bir dolaşın bakalım, neler göreceksiniz.

VASITASI OLMAYANLAR NASIL GİDER?

Bir de güzel bilgi paylaşalım: Vasıtası olmayıp da gitmek isteyenler için ESOT kolaylık sağlamış. Zira Seferihisar’dan kalkan 829 nolu otobüs doğrudan Cumaovası’na gidiyor. Seferler sabah başlıyor ve akşam 20:00 ye kadar sürüyor. Sabahları 1 er saat arayla, gün içindeyse 2 saat (tabii bu bilgiler Eylül 2018 itibarıyla, ileride değişebilir)

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code