Mustafa Balbay Tahliye oldu

by Bilgi Akkuş Hunca | Pazartesi, Ara 9, 2013 | 104 viewsAnayasa Mahkemesi’nin 6 Mart 2009 tarihinden bu yana tutuklu yargılanan CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay  tahliye edildi. Mahkeme heyetinin oy birliği ile verdiği kararında, “Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığına” dikkat çekti.

Tahliye sonrası cezaevi çıkışı konuşma yapan Balbay şunları söyledi:

mustafa-balbay-tahliyeBen haksızlıklara , yolsuzluklara karşı sonuna kadar mücedele edeceğim İçinden geçtiğimiz süreç sünger çekelim, herşeyi unutalım denecek bir süreç değil ama, kin güdülecek bir süreçte değil. Bu süreci gerçekten ben hem mecliste, hem bütün Türkiey’de herkese karşı, bütün yurtseverlere, bu ülkenin bütünlüğüne, Atatürk Cumhuriyet’nin değerlerine inanan herkese karşı ilk sözüm şudur: Gein hep birlikte olalım, dedi.
Balbay bundan sonra bu durumlardan dolayı kendini daha fazla sorumlulukta hissettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti.:

“Anayasa mahkemesi çok önemli bir karar aldı. Anayasa Mahekemesinin aldığı bu karar Mustafa balbay’ın uzun tutukluluk süresi ile milletvekili seçildikten sonra milletvekili görevini yapamamış olmasından dolayı hak kaybına uğramıştır dedi. Bu önemli bi,r adımdır. Şu anda Mustafa Balbay’ın uğradığı hak kaybı kadar seçmenlerine, halka ulaşamama, milletvekilliğini yapamama hak gaspı kadar şu anda Tuncay Özkan’In insanlarla yüzyüze gelememe,Fatih Güllüoğlu’nun hastaları ile yüzyüze gelememe, tüm gazetecilerin mesleklerini yapamama, avukatların gene cüppelerini giyememe gaspı vardır. Hak kayıplarının yerine getirlmesini diliyorum.”

 

HAFTA7

 

Like it? Share it!